Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 01:59 Der er 23 kommentarer og
1 løsning

VMware installation af win98 under winxp

Jeg har lige fået installeret VMware på min vindows XP.
Nu mangler jeg blot lidt en manual til hvordan jeg får installeret windows98 som virtuel maskine...

VMware er installeret - men har ikke genstaret endnu.
Hvis du har en manual liggende, så vil jeg gerne smugkigge - eller bare guides lidt igennem de indledende faser...
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 03:24 #1
Jeg regner med du har registreret dig for at få en kode.

1. Når du starter op. vælg Local Host, da du ikke skal køre over netværk.

2. Klik på Configure Host, og vælg fanen "General". "Default location for virtual mashines" er der hvor dinvirtuelle maskine - blot en fil - kommer til at ligge. Denne fil bliver så stor som du ønsker den. Til Win98 er 2GB rigeligt. Lad være med at ændre noget, hvis pladseringen er god nok. Luk på "Ok"

3. Klik på "New virtual Machine" -> "Næste" -> Vælg "Microsoft Windows", version "Windows 98". Klik "næste". I Virtual Machine name, kan du skrive et navn, du kan nemlig lave så mange maskiner som du vil! Location lader du stå. Klik "Næste". I "Network connection" vælger du Use network address translation (NAT). Det betyder at du vil have adgang til dit normale netværk (internet og LAN). Klik "Næste". "Disk Size" sættes til eksempelvis 2.0GB. Det er størrelsen på den virtuelle maskine (harddiskstørrelse). Markér flueben i "Allocate all disk space now".

Nu oprettes den virtuelle maskine + "harddisk". En slags formatering...det tager lidt tid!

Stopper lige her, da E snart lukker.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 03:30 #2
Hvis alt gik vel, akn du nu se den virtuelle maskine i venstre side. Sæt din CD - Win98 i CD drevet. Marker den og klik på playknappen. Computeren booter op.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 03:31 #3
Installer Windows på normal vis.
Avatar billede gratis Nybegynder
27. september 2006 - 06:24 #4
engelsk pdf manual, http://tjek.nu/gp
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 09:21 #5
Har læst manualen - og har forsøgt at ændre BIOS.

Men indtil videre kan den virtuelle dims ikke finde mit USB-CD-drev.
Jeg har en Dell Latitude X1 hvor der ikke er internet CD-drev (altså ikke noget CD-drev der er tilsluttet IDE-portene) men alle medier jeg skal benytte skal ind igennem mit USB-CD-drev eller USB floppy-drev.

Indtil videre kan jeg ikke få den virtuelle maskine til at forstå, at jeg gerne vil installere fra mit USB-CD-drev. Kan Win98 installeres på anden vis?
(Jeg kan ikke engang få den til at boote op på min anden opstarts CD - men det er jo nok fordi den virtuelle maskine næppe ved, at der er noget der hedder USB-CD-drev.)
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 09:31 #6
VM bliver ved med at sige, at mit ATAPI 1:0 CD-rom drive ikke kan findes og derfor vil starte op disconnected.
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 09:44 #7
DAMN - så lykkes det.
Goto VM
Start OS
Goto VM - Removable Devices
Activate Removable Devices
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 10:13 #8
1. Jeg har fdisk'et disken og oprettet et drev c (Fat32) på den virtuelle maskine (Filsystemet på XP er dog NTFS)
2. Jeg har indsat min Windows98 CD i drevet og (i dos) fundet installationsfilen og skrevet "setup.exe" - som jeg normalt plejer at gøre, når jeg skal installere win98.

Men nu får jeg blot følgende besked efter få sekunder:
http://www.vangedbsupport.dk/filer/stuff/VM/VM01.JPG

Jeg har ingen idé om hvad den prøver at fortælle mig  :-|
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 10:52 #9
Ret pinligt. Men det kan jo ske for enhver - At glemme at formatere c:

:-p
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 11:25 #10
G'morgen, hvor langt er du kommet?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 11:29 #11
Jeg fik selv installeret 98 på min bærbare, men har ingen internetforbindelse. LAN-kortet blev ellers fundet. Grafikken kører indtil videre forfærdeligt. Jeg må have fundet ud af hvad der er galt for det kører smooth i Microsoft Virtual PC.
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 11:48 #12
g'morgen.

Sidder og installerer Win98 på fulde speed (32 minutter endnu).
Havde lidt problemer med snapshots og en korrekte installation plus det løse - men jeg er endelig kommet igang.
Der var jo også lige det med at formatere C: samt få VM til at finde USB CD-drevet...
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 13:36 #13
Jeg har det stik modsat. Win98 er nu installeret - men det kører temmeligt langsomt og trægt...
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 13:49 #14
Du har en besked om at du mangler WMWare tools eller lignende i nederste højre hjørne af WMWare. Når, og først når du har opstartet 98, skal du i WMWARE menuen klikke på "WM" og vælge "Install WMWare Tools". Det kan sætte ydelsen op, og du får mulighed for at installere drivere til grafikkort.

Det er første gang jeg prøver 98 i WMWare, og det kører sløvt i forhold til Microsoft Virtual PC. Der må dog kunne rettes noget for bedre ydelse.
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 14:09 #15
Ja, så får du også pointsene for denne tråd :-)
Nu må jeg så se, om det med screen-shotsene virker.

Jeg kan se, at du har et NFS5 ikon liggende på din Win98 desktop - betyder det, at du kan spille dette spil på din virtuelle win98 maskine?

\Rune
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 14:19 #16
NFS5: jeg kan ikke finde min originale NFS5 CD, og måtte installere med en kopi. Af samme grund kunne jeg selvfølgelig ikke starte spillet, da jeg ikke har originalen. Men jeg kan da prøve med et andet spil.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 18:59 #17
Alt kører langt bedre i MVPC. Ved ikke hvorfor. Spil duer ikke umiddelbart. Fik du det til at fungere?
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 20:36 #18
Tjaeh. Det er jo forskellige programmer - og mon ikke Microsoft har gjort et eller andet listigt for at få et Microsoft produkt til at virke bedre på et andet Microsoft produkt?!
De ville jo blive lidt til grin hvis et andet program virkede bedre end et af deres eget program.

Jeg har prøvet at installere VNC - ikke en virtuel PC - men ligesom Windows Fjernstyring. Der findes også mange forskellige programmer til fjernstyring af computere - nogen virker super godt - og andre virker lidt ligesom VMware - lidt sløvt og trægt.

Jeg har fået min VMware til at fungere fint nok - men jeg kan ikke gøre noget grafisk på den - heller ikke spil. Kan bare køre lidt basale programmer - hvilket også var den oprindelige intention. At få nogle gamle dos-programmer til at virke.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 21:09 #19
Fandt du ud af at installere WMWare Tools og grafikkort?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 21:21 #20
Ellers må du jo bare installere Win98 på en anden partition på computeren, og lave dual boot.
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 21:57 #21
Det med Dual-boot er også overvejet. Har fået en guide på min forrige tråd om hvordan man kan installere Win98 Efter man har installeret XP. Det plejer jo at fungere omvendt...

VMware tools bliver næsten automatisk installeret - hvis man bare trykker på en eller anden knap for oven i programmet. Så det er inde. Ikke at det hjalp synderligt meget - men lidt har også ret  :-)
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
27. september 2006 - 22:02 #22
Systemkravet er en minimum 250MHz maskine, og det har vi sikkert begge maskiner der er langt større end. jeg sidder lige og kigger i manualen, men bliver ikke meget klogere.
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. september 2006 - 22:09 #23
Ja. Min laptop er en Centrino 1.1GHz og med rigeligt ram - så den burde også kunne køre både XP og 98 uden de store problemer. Det gør den jo så også - men ikke helt optimalt for 98. Jeg har brugt en times tid på manualen men jeg synes primært det drejer sig om de mange anvendelser af programmet - og ikke rigtig om optimering.
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. september 2006 - 21:35 #24
Så fik jeg prøvet Windows udgave af virtuel PC. - Og nøj hvor går det stærkt i forhold til VMware!

Et spørgsmål til dette:
Hvordan virker den virtuelle harddisk? Er den dynamisk? Eller bruger den al restpladsen på c-drevet?
Jeg ku' godt tænke mig at få lavet en fixed size virtuel harddisk-størrelse på f.eks. 1 GB til win98. Kan man det ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester