Avatar billede kpringkobing Nybegynder
07. oktober 2006 - 11:03 Der er 6 kommentarer

Opsætning af postmodtagelse

Hej

Vi har lige fået Lotus note (Domino) på mit arbejde. Vi har 10 arbejdspladser, som hver har deres egen mail adresse. Herudover har vi en ”central mail” adresse som bliver benyttet i receptionen.

Vi vil gerne følgende:

Når en kunde uden for huset sender en  mail til en af de 10 arbejdspladser, skal den automatisk sendes til centrale mail adresse. (for at undgå, at mail kommer til at ligge ulæst hen i ferier etc.)

Ved afsendelse af mail indenfor huset, skal det imidlertid være muligt at sende mail til alle arbejdspladser, uden at de bliver sendt til den ”centrale mail”. Det skal jo f.eks. være muligt for den ”centrale mail” at sende mail ud til de forskellige arbejdspladser. Men også imellem de forskellige arbejdspladser.

Kort sagt:

Alt intern kommende post skal sendes direkte til rette modtagers indbakke.
Alt ekstern kommende post skal sende direkte til ”central mail” indbakke.

Mvh

KP
Avatar billede leif Seniormester
07. oktober 2006 - 17:36 #1
Kig på Rules i den enkelte mailbox, men jeg mener ikke at en personlig email automatisk skal videresendes til en central mailbox da du teoretisk kan få en extern email ikke alle skal se, en løsning er derfor efter min mening at inden en medarbejder går på ferie kan han slå Out of office og kan valgfrit vælge at videresende emails til receptionisten. "Problemet" er jo at hvis receptionisten svarer så er det fra den centrale mailbox svares der fra dennes adresse og ikke medarbejderens egne. En løsning er at receptionisten har adgang til at læse og besvare emails på vegne af medarbejderen, så vil der stadig stå den egentlige medarbejders mailadresse, men at det er Receptionisten som har svaret.
Avatar billede leif Seniormester
07. oktober 2006 - 17:36 #2
Var det forståeligt ?
Avatar billede kpringkobing Nybegynder
08. oktober 2006 - 19:20 #3
Det er et "Krav" at alt mail skal gå gennem den centrale mail box. Vi har en politik som gør, at alle er indforstået med, at mail systemmet ikke bruges til privat mail.

En løsning kunne være, at alt udgående post, har den centrale mail box som afsender, skønt den er afsendt fra en af de øvrige arbejdspladser. Hvis modtager vælger at svare ved at lave en "Besvar" mail, kommer den til "central mail" skønt den er afsendt fra en af de øvrige mail adr.

Ved ikke om dette teknisk kan lade sig gøre ?
Avatar billede leif Seniormester
08. oktober 2006 - 19:44 #4
Ved ikke om det kan lykkedes, men en mulighed er en Rule i hver mailbox som siger:
Internet Domain is not jeresdomæne.dk forward to Centralmailbox


Jeg har ikke testet det da jeg desværre ikke har et test miljø til det.

Jeg anbefaler dog at ALLE externe emails besvares fra den centrale mailbox således at alle kan se hvilke emails som der er besvaret og hvilke der ikke er.
Avatar billede leif Seniormester
08. oktober 2006 - 21:03 #5
Et bud kunne være: www.ljnet.dk/exp/737128/1.JPG
Avatar billede leif Seniormester
08. oktober 2006 - 21:04 #6
Og at man så som udgangspunkt ikke besvarer emails fra den lokale mailbox med mindre det er intern email.

Er i tvivl om at intern mail vil blive fanget af den.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester