18. maj 2001 - 19:04Der er
26 kommentarer og 2 løsninger
en Programmørs Design ???...
Jeg er programmør, og det grafikske er bestemt ikke min stærke side, mit seneste projekt er: www.miljoeteg.dk (det er 95% færdigt) - kig på den og giv venligst karakter (x@13) og kom gerne med din mening !!!...
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Skal da lige tilføje at FARVERNE er valgt af firmaet selv og IKKE af mig :)
>> og Netscape ???... Hmmm... der ER sq noget fanden har programmeret i vrede mens hans kone havde det røde og hans 3 døtre var kommet i teenage-alderen !!!... *GGG*
Et par råd: - Drop ur/dato i statuslinien. Totalt overflødigt. - Drop overdrevet brug af udråbstegn !!! - Drop din 100%-frame. Hvad gør den godt for? - Angående dit keywords: Malling? Er det ikke en by i Århus Amt?
Jeg er ening med panelet i at kundens valg af farver er uheldig. Hvis de fastholder valget så foreslå dem i det mindste at nedtone lysintensiteten. Det gør helt ondt i øjnene at se på siden.
Prøv og se om du ikke kan undgå kursiveret skrift da den pixelerer.
Jeg kan godt lide din menu, både dens udseende, men også den lille fine \"ekko-effekt\" ... fint !
Og sluttelig - lad ikke andres arbejde optræde på din side. Selvfølgelig er hjemmesidedesign nok også vidensdeling, men den her er vist lidt på den forkerte side af stregen ... <frame src=\"http://www.find1ven.dk/miljoetag\" scrolling=\"auto\" marginheight=0 marginwidth=0 noresize>
Ja farverne skær lige i øjne. Det der ur i status baren, drop det - vi kan lige så godt se ned i højre hjørne af skærmen! Den der menu er godt lavet, bare ikke lige til dens slags hjemmesider!\"Siden d. 26 marts 2001 har der været 186 her !!!...\" Hvofor skal det være udenfor den aktuelle side? Samme med: \"..:: MiljøTag I/S - Miljørigtig tagrensning ::..\"? Under \"Kontakt\", hvorfor er tlf. nummerne med forskelige størelser?
En anden ting: ligger Milijø tag ikke i Stubbekøbing?
Der er nok ingen grund til at bruge BMP formatet til logoet. Som BMP fylder logoet ca. 24 kb - som gif fylder det ca. 6 kb. Hvis du vil nedsætte datamængden yderlige, kan du f.eks. bruge den her:
Pyh-ha - det er endnuværre med baggrunden (baggrund.jpg). Der er ingen grund til at bruge formatet JPG her. Der kun er to gule farver. JPG bruges kun i grafik med mange farver og bløde overgange mellem farverne.
Hvis du gemmer \"baggrund.jpg\" ( ca. 25 kb !!!)som .gif og giver den turen gennem NetMechanic kan du nå ned på 2,8 kb. D.v.s. næsten en faktor 9 !
Alt i alt kan du reducerer downloadtiden for forsiden med ca. 14 sec (!) for et 56 k modem.
1. Den kan stadigvæk ikke ses i Netscape (total hvid side) 2. Jep, gyselig farvevalg. Ton dem ned, så de er til at holde ud at se på. 3. Drop de \".::.\" dimser, det virker lidt teenageagtigt. Det er vel et proffesionelt firma!? 4. En kedelig baggrund. En ensfarvet vil gøre den lidt mere rolig. 5. Hvad med noget lidt mere logo-agtigt? Ham der detektiven virker lidt for clipart-agtigt. Men hvis det ER deres logo, så kan du vel ikke gøre ret meget ved det. 6. Teksten: \"MiljøTag I/S - Miljørigtig tagrensning\" burde være en del af logoet. 7. Fjern det der ur i statusbaren, den gør, at man ikke kan se, hvor linket fører hen. Mange kan godt lide, at kunne se den info der...f.eks. email adresser og sådan.
Jeg må give alle dem der skriver at siden er meget lidt køn i Netscape ret, Jeg kan kun se e kedelig grå side ! Det er ikke særligt smart at lave en side hvor os der kører Linux / BSD ikke kan komme ind på !
03@13 03 kun fordi grå baggrund er mindre grim end bare en hvid, ellers 00@13 !
Anyway, der er i hvertfald noget at bygge videre på,
>> Misskat >> hvad forestiller du dig f.eks. som bg/logo ?, du må gerne maile mig admin@find1ven.dk jeg har måske et par andre ting som skal have logo/iconer !
Grunden til 100% Framen er at jeg HADER lange querystrings, er der andre forslag til at gemme hvad der står i den - så SKRIV ???...
sukos & tony, jeg tror jeg lader jer dele pointene for det er vist jer som har \"givet\" mest
XZXZX >>> Jo det ligger i stubbekøbing ???... - Kender du dem ???
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.