Avatar billede hopir Novice
15. oktober 2006 - 14:54 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

ændring i login formen

hey jeg behøver lidt hjælp til et chat program ikk så meget til selv chatten men mere login formen. i den login form der er i programmet nu kan man selv vælge et brugernavn og behøver ikke skrive kodeord jeg kunne godt tænke mig at få lavet det om så man skal skrive brugernavn og kodeord hvor den så tjekker oplysningerne i en access database, det behøver ikke være det helt store bare noget simpelt.

jeg har selv prøvet at lave noget forskelligt men uden held, jeg kan godt gøre så det logger ind men ikke så resten af koden passer til det resterende i chat programmet der er bl.a en online liste i programet

programmet kan hentes på:  http://www.Planet-Source-Code.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=51419&lngWId=1
Avatar billede martin_moth Mester
20. oktober 2006 - 14:33 #1
Jeg har vist hvordan man kan lave en login-form, der tjekker med password i en database.

Det står i et af disse svar:

http://www.eksperten.dk/list.phtml?spm_answer=martin_moth&status_1=on&status_2=on&status_3=on&status_4=on

Hvis søgefunktionen på eksperten var bare en lille smule nutidig, ville su kunne søge efter svaret...
Avatar billede hopir Novice
05. august 2011 - 10:18 #2
modtog aldrig et "svarindlæg" accepterer selv så.
Avatar billede martin_moth Mester
05. august 2011 - 23:55 #3
Måske du skulle være mere tålmodig og vente lidt længere....
Avatar billede hopir Novice
06. august 2011 - 07:20 #4
smart i en fart..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester