20. maj 2001 - 19:13Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Data i Array
Jeg skal lave et program hvor brugeren skal indtaste et tal mellem 0 og 9. Dette tal skal så skrives ind i et array, og dette array skal senere udskrives. Array\'et skal være med 5 elementer, og der skal indtaste 0-9 i de forskellige elementer. Det burde være simpelt men jeg kan ikke finde ud af det, jeg har prøvet med System.in.read, men den laver ged i den. Hjæælp.
Når du indlæser vha System.in.read så får du tallende ind som String. Dvs. hvis du har dit array som integer, og forsøger at lægge String derover i, så får du et problem. Løsningen er så at konvertere dine Strings til integer vha.
Brug den klasse der hedder ConsoleReader Der kan du bruge kommandoen på et nyt objekt således
ConsoleReader cons = new ConsoleReader(System.in); System.out.println(\"Indtast nummer: \"); int tal = cons.readInt()
tal vil nu indeholde værdien brugeren indtaster..
NB. Eksempen taget ikke højde for GUI.
Har du ikke ConsoleReader eller kan du ikke finde den, kan jeg sende den til dig..
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2001 - 09:03#7
Jeg har ikke den klasse der hedder ConsoleReader. Ja, kan du sende den til mig? Casinomanny@hotmail.com
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.