17. november 2006 - 10:06Der er
7 kommentarer og 1 løsning
pcmcia kort til at læse flash kort
Da jeg alligevel aldrig bruger min pcmcia port i min bærbar, så kunne jeg godt tænke mig et pcmcia kort hvori man kan læse alle de gængse SD,MMC kort i.
Jeg har bluetooth og trådløst netkort indbygget, så jeg har ikke noget at bruge pcmcia til.
Findes sådan et pcmcia kort som kan læse alle de kort typer?
Det kommer helt an på, i hvilken forbindelse. Mit Canon bruger fx. Compact Flash og min kærestes kamera er et Sony, der bruger Sony MemoryStick PRO - derudover har vi ikke brug for at kunne læse flere, lige ud over SD kort, som min PDA bruger. Det er i mine øjne de mest vigtige kortformater, men prøv at kigge på dit kamera/pda/mp3 afspiller og se, hvad den bruger. Jeg er næsten sikker på at det er en af de ovenstående, så en læser med +50 kortformater er lidt... ligegyldig, medmindre du fx. er fotohandler. ;-)
Jeg tror ikke, der kommer andre kort lige foreløbig, som vupti vipper de store nuværende kortmærker af banen. Og jo, i mine øjne er de ligegyldigt med de mere eksotiske mærker. Bare du lige sørger for at Compact Flash, SD i flere størrelser, SmartMedia (Olympus) og Sony MemoryStick i flere versioner kan læses, så er det fint. Køb den billigste du kan finde, der kan håndtere ovenstående kort, så er det ikke helt skidt. ;-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.