Avatar billede bgo Nybegynder
26. november 2006 - 16:20 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til overførsel af titler fra DVD

Jeg optager CSI på min DVD optagers harddisk, for derefter at overføre dem til DVD. Nu opdager jeg så at jeg har lavet en fejl. Jeg har givet et afsnit to afsnitsnavne, og har derfor afsnittet to gange på DVD mens et afsnit mangler i rækken. Naturligvis er disse, og de omkring liggende afsnit slettet fra harddisken - med undtagelse af det afsnit der mangler i rækken.

Nu ville jeg så gerne rette op på fejlen, ved at snuppe de fire afsnit der er på skiven over på computerens harddisk, og gøre det samme med det manglende afsnit, og så brænde det i korrekt rækkefølge.

Nu er det så bare at det ser lidt mere kompliceret ud end jeg havde forestillet mig - for det program jeg har der muligvis kunne gøre det (DVD decrypter), vil enten tage hele indholdet fra disken i én fil, eller splitte video og lyd ad (lyden er ac3).

På skiven ligger hvert afsnit som seperate titler. Er der en nem og hurtig måde at få hvert af disse titler over på computerens harddisk, i seperate filer - billed og lyd samlet, så jeg kan rette fejlen, og i så fald, hvordan?
Avatar billede norbert_ Nybegynder
26. november 2006 - 16:31 #1
Du kunne jo prøve med Mpeg DVD Author. Hvis du lægger dine afsnit ned på harddisken, inklusive det afsnit du mangler, kan du i DVD Author trække afsnittene ind fra forskellige kilder, dvs. du kan trække de afsnit ind du vil have, lave menu og derefter brænde dem.
Du kan trække en trial ned her:
http://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/tda20.html
Avatar billede bgo Nybegynder
26. november 2006 - 17:03 #2
det prøver jeg lige
Avatar billede bgo Nybegynder
26. november 2006 - 20:30 #3
jeps, det fungerede :)

smider du et svar, så er der point ;)
Avatar billede norbert_ Nybegynder
26. november 2006 - 21:27 #4
Ja, da :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester