Avatar billede uffesteenberg Novice
18. december 2006 - 14:29 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Red min hardisk!

Var så sindsygt dum at spille kaffe ned i min oldgamle Dell bærbare!!! Slukkede og vendte den på hovedet, men tænkte ikke lige på at tage harddisken ud..

Selve computeren lader til at virke ok, men den vil ikke boote på harddisken... små klank-lyde tegner ikke så godt. Jeg har sat den til tørre, så evt. kafferester kan tørre.

Hvis den ikke fungerer senere, hvad kan jeg så gøre? Ved at der findes firmaer, der kan redde harddiske efter uheld, men det koster vel mange tusinde kroner?? Hvis der er nogen med teknisk snilde, der vil forsøge at åbne den og evt. rense/reparere så er jeg meeeeeget interesseret, for der ligger fotos og videoer af min 2 mdr. gamle søn derinde (nej, jeg har desværre ikke sikkerhedskopier af dem alle sammen)....
Avatar billede bufferzone Praktikant
18. december 2006 - 14:40 #1
Hvis du skal have en virksomhed til at kikke på det vil det koste fra 1200,- kr op til 20.000,-

Den lave ende: http://www.datanix.dk/data_recovery.htm
Den høje ende: http://www.ibas.dk

Du kan måske selv kikke på tingene med værktøjer som GetDataBack fra runtime.com eller PCInspector der også har fornuftige værktøjer. Du skal dog være opmærksom på at du også kan ødelægge mulighederne, eller gøre det dyrer end det behøver at være ved at forsøge selv
Avatar billede bufferzone Praktikant
18. december 2006 - 14:41 #2
Avatar billede uffesteenberg Novice
18. december 2006 - 14:50 #3
WOW... et par tusinde for at diagnosticere og minimum 10.000 for at redde!!!

Kender godt programmerne til at genskabe filer, men når harddisken er i stykker, kan jeg vel ikke bruge dem til noget..

Anyway, tak for indlægget... ;-)
18. december 2006 - 14:56 #4
... det KAN jo også være at det ikke er selv HD'en som er 'syg' men styringen (fra Motherboard) som er 'syg' !!!

Ta' HD'en ud og prøv (evt. via adaptor) på en anden PC ...
Avatar billede bufferzone Praktikant
18. december 2006 - 14:57 #5
Jeg har hørt!!!!    og det er så her at jeg fraskriver mig et hvert ansvar.
Og jeg har hørt det fra flere som jeg normalt stoler på!!! men jeg fraskriver mig alligevel et hvert ansvar

At man kan lægge disken i fryseren et stykke tid, pakket grundigt ind i en plastik pose. hvorefter man skulle kunne redde data. Den ammestueforklaring jeg har fået er at alting trækker sig sammen når det bliver koldt.

Jeg tror stadig ikke helt på den, men jeg har som sagt hørt den flere gange og jeg høre meget gerne fra dig, især hvis det virtkeligt virker
Avatar billede uffesteenberg Novice
18. december 2006 - 15:21 #6
Interessant! Vil først prøve at sætte disken til en anden pc (selv om det er harddsiken, der laver små lyde). Hvilken slags adapter skal jeg bruge til det???

-- nogen, der ved om forsikringer også dækker evt. udgift til at redde disken (eller kun selve computeren)????
Avatar billede Slettet bruger
18. december 2006 - 15:28 #7
adapteren er en 2½" til 3½" adapter shg har den

regner du med forsikringen skal give dig en ny bærbar ?

regn ikke med det de giver ikke ved dørene tro mig
Avatar billede uffesteenberg Novice
18. december 2006 - 16:16 #8
Og så forbinder man bare disken via adapteren til et slot på den stationære?

Måske vil de erstatte den bærbare, men det er ligegyldigt for den var oldgammel og købt brugt... men HVIS man kunne tvinge dem til at betale for at få harddisken analyseret og få genskabt data hos et af de professionelle firmaer, så ville det være SÅÅÅÅ fedt!

Kæresten er ikke så glad for mig, for hun havde også ting på den og alle vores fotos gennem hendes graviditet var der :-(
Avatar billede Slettet bruger
18. december 2006 - 22:10 #9
de billeder du har på disken ,har du fremkaldt dem til papir ?


tag en snak med dit forsikrings selskab de er de eneste der kan svare om de vil hjælpe dig .


der er også et firma i norge der kan redde data ,men jeg kan ikke huske navnet pt ,prøver og google lidt
Avatar billede bufferzone Praktikant
19. december 2006 - 08:15 #10
Det norske firma hedder Ibas og de har en dansk afdeling. De er nok de bedste til det i vores del af verden, tilgengæld er de så også dyrest.
Avatar billede uffesteenberg Novice
31. december 2006 - 00:14 #11
YEEHAH...jeg er en svineheldig lykkelig mand!!!
...kørte en del recovery-programmer, bl.a. OnTracks easy Recovery Professional i RAW-mode på en ekstern hard disk, hvor jeg tidl. havde de fleste af billederne.. efter 42 timer (USB1) fandt den da også en masse billeder mm.... MEN: prøvede lige at smække harddisken med kaffe i den bærbare igen - og nu virker den sgu!!!!!!!! Disken eller pc'en skulle åbenbart bare have lov at tørre helt ind :-)

Lad mig blot sige, at fra nu af laver jeg backup's regelmæssigt!!!

Point til deling.... læg svar. Bufferzone får nok den største portion

PS: Vil nu alligevel udskifte den bærbare... kig evt. forbi denne tråd --->
http://www.eksperten.dk/spm/753174
Avatar billede uffesteenberg Novice
17. januar 2007 - 11:48 #12
Point til bufferzone... er der andre, der vil have, så må I lige lægge svar ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester