Avatar billede steen_hansen Forsker
19. december 2006 - 06:59 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

HTML og include virtual/include file

Kan man inkludere filer ved at benytte *.shtml? I givet fald ønskes en forklaring på hvordan :o)
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. december 2006 - 07:07 #1
Jeg glemte lige at sige, at det skal kunne virke uden IIS, det er ren og skær HTML, ikke andet.
Avatar billede fixxxer Nybegynder
19. december 2006 - 10:05 #2
Du kan ikke gøre det uden at en server er involveret.

I så fald skal du bruge Javascript i stedet.
Avatar billede olebole Juniormester
19. december 2006 - 13:49 #3
<ole>

I går lidt fejl af hinanden. Naturligvis er der en server involveret, men Steen mener nok, at det skal være uden brug af ASP, JSP eller PHP. Til gengæld ved han ikke lige, at serverteknikken hedder SSI (ServerSide Include) - og kalder det derfor 'ren og skær HTML'  ;o)

Steen >> Den fil, der inkluderer en anden - og _kun_ den - skal hedde *.shtml.
I den skriver du enten:

<html>
<head>
..................
</head>
<body>
<!-- #include virtual="/sti//til/fil.txt" -->
</body>
</html>

- eller:

<html>
<head>
..................
</head>
<body>
<!-- #include file="fil.txt" -->
</body>
</html>

1) Hvis du bruger 'virtual', kan du angive absolutte eller relative stier.
2) Hvis du bruger 'file', skal den inkluderede fil ligge i samme mappe som hovedfilen - eller du kan bruge absolutte stier (men ikke relative)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
19. december 2006 - 13:50 #4
Hov, der kom en slash for meget i den første sti  =)
    <!-- #include virtual="/sti/til/fil.txt" -->
Avatar billede fixxxer Nybegynder
19. december 2006 - 13:55 #5
Jeg tænkte egenlig også på SSI, og det var egenlig derfor jeg henviste til at der skal en webserver hen over.

Men det er da rigtigt, steen_hansen fortæller ikke noget om hvordan han gør i dag eller hvordan han forventer at det skal køre, så der er lidt gætteleg over det.
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. december 2006 - 19:11 #6
Hej begge to

Jeg kender udemærket til Server Side Includes og absolutte/relative stiangivelser, har altid brugt det, og bruger det konstant rigtigt meget, lige så tosset jeg overhovedet kan komme afsted med det, så ændringen i ét dokument slår igennem på alle sider (http://www.eksperten.dk/spm/731970) :o)

Nu udtrykker jeg mig nok ikke helt korrekt, men hvad jeg mente med IIS (Internet Information Server) var, at det skal kunne fungere, uden at man behøver udvikle i bestemte miljøer. Det skal også kunne virke, selvom det ligger på HDD eller i en mappe på en server :o)

Men at det var den inkluderede fil, der skulle hedde shtml anede jeg ikke. Tak til begge 2, men olebole leverede løsningen. Smider du et svar?
Avatar billede olebole Juniormester
20. december 2006 - 13:54 #7
Steen >> Det er ikke den inkluderede fil, der skal hedde *.shtml - det er den inkludereNde fil ... altså den, der skal indeholde en anden  ;o)

Det virker under en server, der understøtter SSI - hvilket de fleste gør (f.eks. IIS) - men ikke, hvis filerne ligger i en mappe på skrivebordet på din PC.
Avatar billede steen_hansen Forsker
26. december 2006 - 20:32 #8
Ok, det kan altså ikke lade sig gøre at inkludere filer, der udelukkende ligger på en almindelig PC eller filserver? :o/

Men uanset hvad, så tak for hjælpen :o)
Avatar billede olebole Juniormester
27. december 2006 - 11:17 #9
Selvtak - og tak for points  ;o)
I omtalte situation er der kun iframe tilbage. Den slags kender du jo, så jeg regner ikke med, det er en option  =)
Avatar billede steen_hansen Forsker
27. december 2006 - 15:20 #10
Nej, det er oplysninger i forbindelsen med arbejdspladsen, så de kan ikke ligge uden for firmaets domæne.

Det var såmænd - i aller-aller første omgang - for at samle oplysninger sammen til fælles brug, indtil noget brugbart er blevet stablet på benene. Så jeg tror jeg går i gang med den slaviske metode og benytter den statiske HTML. Men når systemet er oppe at køre, kan man jo copy/paste. Jeg føler mig hensat til 1995, men sådan må det så være :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester