25. december 2006 - 00:41Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Hent billedtekst fra galleri i en form
Jeg har tænkt mig at lave en tilføj nyhed, med vælge billed funktion. Når man klikker på vælg billede, skal der poppe et nyt vindue op. I det nye vindue skal der være et billedgalleri, hvor man kan søge rundt. Når man klikker på et billede lukkes vinduet og teksten kommer hen i billed feltet.
Nu kommer spørgsmålet så, når man klikker på et billed, hvordan får man så et id fra billedet ind i tekstboksen?
Jeg har en form med et input der fx. hedder billeder. ved siden af står der et link, der hedder vælg billede, når man klikker på det popper der et nyt vindue op, hvor man vælger et billede fx. et galleri med søgefunktion og alt det der pis :). Så når man klikker på et billede lukker popup vinduet. Så skriver den fx. navnet på billedet i feltet der hedder billeder.
Eller kan man vel også bare lave sådan, at når man klikker på et billede lukker vinduet og den linker til side.php?img=billede.jpg i det gamle vindue, så henter man bare img med $_POST['img']?
mcardle har ikke skrevet et svar - så han kan få point
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.