Avatar billede ixma Nybegynder
12. januar 2007 - 16:33 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til ny billig pc

Hejsa,

Står og skal bruge en ny pc rimelig akut. Den skal ikke være min primære PC, så derfor skal prisen være ret rimelig.

Er ude efter en maskine, som jeg hovedsageligt skal surfe med, skrive på, behandle lidt billeder i Photoshop og måske et halvgammelt spil eller to. Altså ikke nogen power-maskine.

Forestiller mig noget i stil med:

Pentium 4 ca. 3 Ghz el. lign, 512-1024 MB ram, 160-350 GB harddisk, anstændigt grafikkort. Derudover er det lidt vigtigt, at den har Firewire og USB på fronten og at den kommer med Windows XP (el lign.). Prisen skal helst være max. 5000.

Har søgt en del rundt omkring på bla. topdata, mmvision, fønix osv, men lige nu ligner bedste bud faktisk en Acer fra Fona. Den har flg. specs:

Intel Cel D 352 3,2 Ghz, 512 MB ram, 250 GB hd, Dual Layer DVD-brænder m. 8,5 GB kapacitet, XP Home. Pris: 2999,-

Men enhver der ved lidt om PC'ere vil måske fraråde at købe sin PC dér? Synes ellers den er okay til prisen.

Vil meget gerne have nogle bud på, om dette er en okay PC - og mindst lige så gerne nogle bud på andre computere.

Tak fordi i glor engang...
Avatar billede klavil Seniormester
12. januar 2007 - 17:35 #1
Jeg vil sige at til det behov som du skriver, så kan den fra Fona sagtens gå. Jeg har set mig lidt omkring på edbpriser og vedlægger lige et link til computere samlet uden skærm. Nu ved jeg jo ikke om du skal have tastatur/mus og skærm med, men her er lidt at kigge på. Selvfølgelig får du en bedre computer hvis du ofrer lidt mere end de 3000 kr, men som sagt, med det forbrug vil det ikke være nødvendigt.
http://www.edbpriser.dk/External/Computere/homemade-show.asp?ID=1&Type=4&Processor=Alle&Max=5000&Submit.x=21&Submit.y=7
SHG er også et sted hvor man selv kan sammensætte sin computer http://www.shg.dk/
Avatar billede ixma Nybegynder
12. januar 2007 - 18:06 #2
Takker... Lige for at uddybe. Skærm skal jeg ikke have (medmindre der følger en med i et knaldtilbud). Keyboard og mus måske - men de tre ting er ikke det vigtigste.

Det er jo en ordentlig liste på det link. Forstår ikke rigtigt den dér AMD Sempron. Når den hedder AMD Sempron 3400+ (Socket 754) / 2000Mhz er processoren så kun på helt 'normale' 2 Ghz.

Vil man kunne spille lidt og behandle billeder på den fra Fona eller er det en ren tekstbehandlingsmaskine? Kender ikke lige det grafikkort, der sidder i den.
Avatar billede simlau Nybegynder
12. januar 2007 - 19:21 #3
Jeg ville købe:
http://topdata.dk/product.asp?product=3532&sub=287&page=1

og så opgrader hardisken til 160 gb.. Så får du både en maskine du kan spille den koster 4k og så kan du købe en xp ved siden af og smide på den, du kan nok finde en OEM version inde på topdatas hjemmeside.

Men man godt se det lokker det tilbud fra fona, da det er xp med, men så skal du også ud og have et gfx til den ved siden af, og da det er en acer ryger garantien lige i det sekund du tager siden af den.. Sådan var det i hverfald en gang, men det kan være at de har lavet reglerne om.
Avatar billede klavil Seniormester
12. januar 2007 - 19:53 #4
Spille lidt, ja, men afhængig af hvilke spil vi snakker om. Hvis du engang imellem skal have en kammerat på besøg og i skal sidde og spille lidt på hver sin, så skal vi nu nok til at passe på. Så skal vi have fundet en med et bedre grafikkort og lidt flere ram.
Avatar billede simlau Nybegynder
12. januar 2007 - 19:59 #5
Den jeg har linket til har et 7600gt, det kan næsten trække alt hvad du smider i nakken af det, bare du ikke vil spille med max detaljer. Desuden har en gb ram.

Men du kan ikke spille ret meget på den fra fona, da den helt sikkert har et onboard grafikkort. Det vil sige ikke ret meget mere end det gamle CS..
Avatar billede ixma Nybegynder
12. januar 2007 - 23:15 #6
Nu spørger jeg lige dumt: Er ikke sikker på hvad OEM er? Skal helst kunne installere XP på begge mine maskiner...

Ellers ser den okay fornuftig ud den på topdata. Skulle du tilfældigvis vide, om den har Firewire? Og om den har USB-porte i fronten? Kan jeg ikke rigtigt tyde fra billede elelr beskrivelse.
Avatar billede ixma Nybegynder
12. januar 2007 - 23:16 #7
Okay, kan så se den har USB i front...
Avatar billede klavil Seniormester
13. januar 2007 - 08:28 #8
Her er om OEM versionerne. Det er dog en fuld version men er noget med support at gøre: http://www.microsoft.atat.at/danmark/windowsxp/howtobuy/default.mspx
Jeg vil gerne vide om du alligevel skal bruge den til spil
Avatar billede simlau Nybegynder
13. januar 2007 - 10:57 #9
Det er lige meget hvad for en version af XP du køber må du kun installer den på en computer. Det at den er OEM betyder at du køber den sammen med noget hardware, og få den billiger.

Det er også en OEM der følger med den fra fona...
Avatar billede ixma Nybegynder
13. januar 2007 - 12:06 #10
Jeg skal ikke nødvendigvis bruge den meget til spil, men hvis man kan få een i mit prisleje, som man kan spille på, vil jeg da hellere købe den, end een man ikke kan spille på til nogenlunde samme pris.

Det stinker dét med XP. Skal man virkelig købe to gange Windows XP hvis man har to computere? Øv, for et skodfirma det Microsoft.
Avatar billede simlau Nybegynder
13. januar 2007 - 13:34 #11
Ja det er meget træls, men det kommer vel an på hvor meget pirat man er om man vil købe eller ej.. Der er mange nemmer løsninger til at fjerne WGA, som m$ kopibeskyttelse hedder, men må hvis ikke snakke om dem i dette fora.

En windows xp licens koster 600 kr med en vista opgrade kupon ... så det er ikke så slemt:

http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=251547
Avatar billede klavil Seniormester
13. januar 2007 - 14:59 #12
Du kunne jo købe den nye vista til ca 875. Den udkommer her den 24 eller 30/1.
Mht spillecomputer, ja så har jeg set på andre med et 7600gt kort /helt klart det bedste til de billigste penge) og kan ikke komme i nærheden af prisen hos Topdata, så jeg vil helt sikkert vælge den som simlau henviser til.
Avatar billede simlau Nybegynder
13. januar 2007 - 15:11 #13
Held og lykke med købet..
Avatar billede ixma Nybegynder
14. januar 2007 - 22:47 #14
Ja, den overvejer jeg. Ser god ud til prisen. Kan som sagt ikke helt greje de dér Athlon processorer. Denne her hedder: AM2 ATHLON 3800+, 64BIT BOX - hvor mange ghz svarer det til?
Avatar billede simlau Nybegynder
15. januar 2007 - 07:32 #15
Det er svært at beskrive hvor hurtige processer er i forhold til hinanden.. men de gode mennekser over på toms hardware har gjort et godt stykker arbejde her:

http://www.tomshardware.co.uk/cpu/charts.html

Der kan du se den i forhold til andre processer. Den 3800+ kører ved 2.4 ghz men det kan du jo ikke bruge til noget, det siger jo intet om hvor hurtig den er. Men se på de diagrammer som toms hardware har lavet, der er måske nogle processer iblandt du kender, eller har venner der har.
Avatar billede ixma Nybegynder
18. januar 2007 - 12:24 #16
Inde jeg lukker: Er der andre der kender til gode tilbud i den billige prisklasse? Der er vel ingen, der ved, om Aldi i nær fremtid har en Medion på tilbud f.eks?

Lader lige strengen stå åben nogle dage endnu, ellers bliver det vist Simlaus bud, jeg vælger (selvom dette firma nu i 5 dage ikke har svaret på henvendelser - jeg prøver at finde ud af, om der er firewire-indgang på PC'en).
Avatar billede ixma Nybegynder
24. januar 2007 - 18:59 #17
Simlau, Den XP du linker til til 600 Kr (er dog vidst 666,- for den billigste) hvor kan du se, at det er med Vista upgrade kupon?

Skal nok drysse nogle point snart. Er bare ikke kommet så meget videre, da Topdata hverken svarer på mail eller telefon...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester