Avatar billede wise Seniormester
17. januar 2007 - 23:09 Der er 1 løsning

Outlook add-in der laver noget i andre programmer - eksempler

Hej Guys m/k

Jeg er ret ny i outlook (ikke mindst med exhcange) og er samtidig kommet til et firmar hvor vi har brug for at kunne katagorisere mails i vores egen application.
Vi samler idag disse mails via en server-side-ting der lægger en kopi af alle indgående mails ned i en delt mappe hvorfra vores applikation tager dem.

Jeg kunne godt tænke mig at udvidde dette så jeg fra en outlook klient kan ændre på "parameterne" for den gemte mail (tilknytte den en sag).

Er der nogen der kan pege på (kode)eksempler på hvordan det kunne gøres.
Jeg ville gå ud fra at det 'blot' handler om at skabe kontakten fra outlook og ud til vores applikation (medbrindende en mail id) og så ekspelvis lade brugeren vælge fra en liste over sager for denne kunde (sat udfra domænet på mailen)
PS jeg oprette et lidt tilsvarende spørgsmål under exchange om hvordan vi kan opsnappe disse bedre)

I første omgang vil jeg godt selv forstå muligheden, men hvis I kan pege på programmører der har eller kan lave et sådanne plugin for os kunne det måske blive relevant.

/Lasse
Avatar billede wise Seniormester
08. januar 2008 - 23:06 #1
hmm. lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester