18. januar 2007 - 10:28Der er
8 kommentarer og 1 løsning
PSU brændte af, kan andet også være det?
For godt en måned siden hvor jeg sad og benyttede min PC, sprang min PSU ligepludselig. Den var åbentbart ikke 100% død da jeg på mit bundkort (ABIT AG-8) har en lille diagnos "display" bestående af to tal, disse to tændte som det eneste i min PC når jeg forsøgt at tænde for PCen, alle blæserne og harddiske og hvad der ellers normalt indikere en normal opstart forblev slukket.
Jeg kunne ikke kortslutte PSUen med det sorte / grønne stik som man normalt kan for at tvinge den til at tænde.
Jeg har så anskaffet mig en ny 550watts strømforsyning, og det hele ser ud til at virke, har ikke haft problemer med at starte PCen / bluescreens eller andre indikationer på at der skulle være noget der er brændt af sammen med PSUen.
Mit problem opstår når der skal køres spil på PCen, her er ydelsen faldet meget.
I spil hvor jeg førhen har kunne køre i 1600x1200 eller 1280x1024 med alle detaljer slået til, er mine frames per second faldet meget drastisk.
Her kommer den underlige del, FPSen ændres ikke med ret meget uanset om jeg kører i 1600x1200 med alle detaljer, kontra at jeg sætter den ned i 800x600 med alle detaljer slået ned på minimum.
Dette problem optræder i alle spil, så jeg forestiller mig at jeg har en komponent som ikke har det for godt, men hvilken?
Jeg har forsøgt at reinstallere Windows, har prøvet nye og gamle drivere, har haft alle dele frakoblet og kan ikke se nogle synlige skader (sprugne kondensatorer / sikringer / hvad der ellers nu kan sprænge).
Specs på min PC:
ABIT AG-8 bundkort 4x 512MB DDR ram som køre dual channel 3.4GHz Pentium 4 CPU Saphiron ATI X800XL
Jeg er ikke helt nybegynder i hardware mæssige fejl, men jeg aner ikke hvor jeg skal begynde med at lede efter årsagen til dette problem, håber i kan give mig et hint!
Hvis i mangler informationer så spørg bare, jeg skal forsøge at svare så godt jeg kan.
Den tæller alle 2048 MB, har prøvet at køre med begge par alene, for at være sikker på at det ikke var en af disse der var defekt.
Jeg har kontrolleret alle bios indstillinger og de står som de skal, har prøvet loade de forskellige defaults og herefter indstillet og kontrolleret de indstillinger.
Jeg har dog talt med andre kyndige mennesker som mener at det kan være strømforsyningen jeg har modtaget, at denne ikke er istand til at levere nok "juice" til systemet, så for at være sikker har jeg bestilt en ny strømforsyning som jeg skulle have i starten af næste uge, vil komme tilbage med en melding når jeg ved om dette var synderen.
Yes det må du meget gerne. De fleste gange jeg har set noget lign har det været bios, og typisk bus hastighed som dermed har sløvet ram, cpu, grafikkort mv.
Men glæder mig til at høre om det kan være strømforsyning. Det er jo noget af det som oftes går i stykker, men heldigvis også billigt :)
Har modtaget den nye strømforsyning, med gode og dårlige opdagelser.
Den dårlige er at dette ikke var problemet, den forværrede min situation.
Den gode er at nu er strømforsyningen udelukket ;)
Da jeg satte den nye til så testede jeg et af mine spil, jeg så at det var værre og ville genstarte, men da den kom til loadning af Windows slukkede PCen brat..
Det samme sted hver gang, lige når logo'et skulle til at komme.
"NÅ!" tænkte man så, min første reaktion var at det måtte være harddisken eftersom det var det samme sted hvergang, så jeg hev en af mine ekstra harddiske frem og prøvede at sætte den til og ville installere en ny Windows på denne, men et stykke henne i preloadningen af drivers eller hvad den nu engang laver til at starte med, slukkede PCen igen, mens den harddisk jeg ellers havde mistænkt var fuldt ud frakoblet..
Så skiftede jeg IDE kablet for at være helt sikker på at det ikke var et defekt kabel, men no luck der hellere.
Jeg satte så den "gamle" strømforsyning til igen, og ville se om det skulle være en defekt strømforsyning jeg havde fået, men den gjorde akkurart det samme..
Jeg er så kommet ind i Windows ved at gå ind og nedclocke CPUen, ca. 1GHz, dog havde jeg også loadet defaults, om der skulle være andet er jeg ikke 100% sikker på.
Mit nye spørgsmål kører på om det er mit bundkort eller CPUen der er synderen?
Det virker meget besynderligt at det virkede efter at jeg nedclockede, men hardware problemer er vist aldrig helt logiske..
Gik ud i BIOS og checkede temp på CPUen.. den stod på 84 grader..
Så kom jeg i tanke om at jeg havde haft CPUen ude, og jeg har åbentbart ikke fået checket om køleren sad helt korrekt, fordi den var sprunget en smule op i den ene side.. Åbentbart en god ide at have køling på HELE køleskjoldet ;)
Det hele ser ud til at virke, så mange tak for at lede mig på rette vej!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.