Avatar billede freya2000 Nybegynder
20. januar 2007 - 23:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Processor temperatur - hvor ser man det?

Hej Jeg har en larmende blæser og vil derfor gerne have et svar på ovenstående spørgsmål :-)
Avatar billede sbrandsborg Nybegynder
21. januar 2007 - 00:11 #1
Du kan se cpu temp. i din bios ellers findes der programmer som Speedfan, det kan vise dig temprature for dit system inde fra windows og du kan samtidig styre dine blæsere derfra

http://www.almico.com/speedfan.php
Avatar billede freya2000 Nybegynder
21. januar 2007 - 00:20 #2
Takker - øhh hvad er acceptabelt?
Jeg har en local:52C, en remote: 54C, en HDO:47C, en Temp1: 69C
Avatar billede sbrandsborg Nybegynder
21. januar 2007 - 00:22 #3
det kan nogengange være lidt svært at gennemskue hvad der er hvad i speedfan, men vil sige at 69 grader er en tand for højt personligt i mit kabinet vil jeg max have temp på 60c.. men tjek hvor meget din cpu kan klare
Avatar billede freya2000 Nybegynder
21. januar 2007 - 00:43 #4
Øhh hvor ser jeg det?
Det er en Intel Centrino M1500 MHz men på Intels side kan jeg ikke finde noget`?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester