Avatar billede kak Nybegynder
26. januar 2007 - 12:18 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Problem med Exchange 2000 server

Efter et servernedbrud, har jeg problemer med at sende mails via Exchange. Det gælder både til interne og eksterne adresser.

I eventloggen bliver følgende fejl registreret, når man forsøger at sende en mail:
Source: MSExchangeMTA
Category: X.400 Service
EventID: 290

Alle services ser ud til at køre. Jeg har geninstallet Windows2000 sp4 og derefter Exchange2000 sp3, men det har ikke hjulpet.

Nogle gode forslag?
Avatar billede kak Nybegynder
26. januar 2007 - 18:20 #2
Jeg fandt løsningen ved at køre smtpreinstall.exe
Den retter op på smtp problemer i Exchange.

Jeg søgte efter det forkerte, da selve fejlen ikke bliver logget, men eventid 290 i dette tilfælde blot kommer fordi den ikke kan sende en delivery failure tilbage. Det kan den selvfølgelig ikke, fordi den hverken kan sende internt eller eksternt, men det gør jo ikke eventid 290 til selve problemet :-)

Vil du oprette et svar, da jeg gerne vil give dig point for din deltagelse?
Avatar billede mcgoat Nybegynder
26. januar 2007 - 18:25 #3
bare behold dem :) godt du fik fixet problemmet :)
Avatar billede kak Nybegynder
26. januar 2007 - 19:36 #4
Ok, men tak alligevel! :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester