Avatar billede Slettet bruger
27. januar 2007 - 10:49 Der er 2 kommentarer

Usb-ram

Hej
Jeg mener for nylig, at man kunne få systemram til at sætte i usb'en. Det blev markedsført som en måde at få mere hukommelse uden at skulle åbne computeren, og derved miste en eventuel garanti. Ikke det store problem for mig, så derfor gik jeg let henover det, men pludselig slog det mig at det måske kunne være en smart (og måske billig) måde at opgradere den bærbare. Nu kan jeg så bare ikke finde det igen. Kan nogen hjælpe?
Avatar billede matcho Nybegynder
27. januar 2007 - 11:44 #1
Jeg mener det er noget man kan i Vista.
Avatar billede haverslev Novice
27. januar 2007 - 12:14 #2
At bruge ram via usb stikket, som systemram er alt for langsomt til at kunne bruges til det formål. Det virker i øvrigt heller ikke at bruges usb til svapfil.
Det er kun muligt at gøre det via noget der kaldes EMD i Vista.
Du skal ud og købe Vista styresytemet, se under : Eksterne hukommelsesenheder
http://www.microsoft.com/danmark/windowsvista/features/foreveryone/performance.mspx
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester