Avatar billede jalle Nybegynder
25. maj 2001 - 22:32 Der er 3 kommentarer og
3 løsninger

Printerkonfiguration under samba

Jeg har prøvet at konfigurere min printer til linux og gik sådan set fint.

Jeg har installeret samba 2.2.0 og har mulighed for at se printeren, men nu er problemet at når jeg prøver at tilslutte printeren fra min windåze 2000 pc\'er så vil den ikke finde driveren, selvom den tidligere har været installeret.

Hvad tror I problemet skyldes ???

Jeg har samtidigt også forsøgt at sætte PDC op på samba og forsøgt at joine domainet med min windåze2000, men jeg fik denne meddelelse:

De angivne legitimationsbeskrivelser er i konflikt med de eksisterende

Hvad betyder det, udover at jeg findes to computere med det samme navn, som jeg tidligere har fået oplyst at skulle være problemet.

Avatar billede henrik_ffc Nybegynder
25. maj 2001 - 22:58 #1
Med på en lytter,
Jeg har samme problem med at w2k ikke kan finde driveren på en printer installeret på min linux.
Avatar billede peter_m Nybegynder
28. maj 2001 - 09:45 #2
Har du forsøgt at geninstallere printer driveren og sat den op således at den bruge netværksprinter. ( på w2k).?
Avatar billede jalle Nybegynder
28. maj 2001 - 14:42 #3
Ja og nej, den kom ud med fejlmeddelelse om at den afsluttede printerinstallationen, så det er ikke lykkes mig, at geninstallere printerdriverne endnu.
Avatar billede seider Nybegynder
31. maj 2001 - 00:03 #4
hejsa

Windows 2K og Windows NT skal have et los i røven når man installere printere via netværk. jeg ved ikke helkt hvad de har gang i men du kan med den nye service pack til nt enable printer pooling (gamel fejl der er kommet tilbage der magler et S *G*).

nå men tilbage til problemmet, hvis du browser netværket med stifinder finder du sikkert domainet, og hvis du har konfigureret samba korekt vil den vidse printeren so me ndelt enhed på serveren. så klikker du på den med højre muse knap vælger installer. og bingo du har en ellers ikke tilgængelig printer tilsluttet som netværksprinter.

det virker enda selv om man ikker er en del af den workgroup *S* længe leve letheden i microsofts produkter.

/* Seider */ www.fotx.net/seider
Avatar billede jalle Nybegynder
31. maj 2001 - 23:57 #5
seider >> Kan man godt installere en NT service pack på en win2k ??
Avatar billede jalle Nybegynder
17. juni 2001 - 14:33 #6
Lukker spm. selvom problemet ikke er løst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester