En switchbox er så du kan sætte flere computere til en skærm, så det er nok en switch du mener !
En hub sender alt trafik på nettet til alle, en switch sender kun til den der skal have det ! Der er altså en bedre hastighed (full duplex på en switch, og en bedre sikkerhed da andre ikke kan opfange dine data over netværket)
Jeg vil klart anbefale en switch selvom den er lidt dyrere end en tilsvarende hub !
Jeg må give jabp ret, jeg har selv en 10Mbit hub, og det er mere end nok, men det kommer helt and på hvor meget data, du har tænkt dig at sende mellem de 2-? computere, samt hvilke netkort i bruger. Hvis du bare har tænkt dig at spille, og overføre mindre mængder data \"500-600 Mb\" er den ok, men hvis du har tænkt dig at overføre større mængder data mellem 3+ computere ville jeg nok bruge lidt flere penge og købe en switch...
Ellers køb en 100Mbit hub, så burde du ikke havde problemmer i lang tid, selv om du skulle sætte et par computer til på netværket.
Jeg har tidligere brugt crossover på mine comp. men der er bestemt meget at hente på bare at købe en hub \"hastigheds mæssigt\"
en billig 10 mb hub er rigeligt til internettratik fra flere computere. Det er noget andet hvis du skal bruge netværket til andet end trafik til og fra internet.
Hvis det er en ADSL forbindelse med router, er du nok nød til at købe hub eller switch, da routeren også skal patches, er det ikke nok med et cross-over kabel, for hvor vil du så have routeren til!!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.