12. februar 2007 - 22:10Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Hvad gør jeg forkert ang. installation af bundkort?
Jeg har nu oplevet to gange at der pludselig ikke ville komme noget signal på skærmen, og har via udledningsprocessen fundet ud af, at bundkortet var fejlkilden begge gange.
jeg arbejder med bundkort i 1500 kr. klassen, og jeg vil selvfølgelig gerne undgå nogle problemer næste gang jeg samler en pc.
Umiddelbart kan jeg ikke se at jeg gør noget forkert, men det ser ud til at det specielt går ud over PCI-E porten (af en eller anden mærkelig grund)... Cpu og GFX virker fint, og der er også strøm på bundkortet, men intet signal.
Jeg har selvfølgelig testet mit grafikkort i en anden maskine, og der virkede det.. Noget der var lidt besynderligt sidste gang var, at mit 8800 GTS først startede (blæseren) efter ca. 6 sek efter tryk på "start-knap" på kabinet.
Det jeg synes er mærkeligt er, at det flere gange er gået specielt ud over PCI-E porten på bundkortet, da der ikke er noget signal på skærmen, og alle de andre dele virker fint.
Alt så som blæsere osv starter fint, og der kommer umiddelbart ingen lyde fra højtaleren. Bare intet signal på skærmen.
Sidste gang oplevede jeg også noget mærkeligt. Selvom ram eller GFX ikke var tilsluttet sagde højtaleren på bundkortet intet, det var ok. Men så snart jeg tog 6-pin støm-stikket ud af grafikkortet kom der en høj ensartet hyletone (fra bundkortet TROR jeg). Den var så høj og irrerterende at jeg hurtigt slukkede igen.
det var egenlig ikke et aktuelt problem, bare noget som jeg har oplevet før, og som jeg nødig vil undgå næste gang jeg samler :P Andre der vil have point?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.