som broholm siger så kan det sagtens lade sig gøre, men det er kun 3.5 kernen der er supporteret på SQL2005 jeg mener endda det først er 3.5 SP4 kernen.
Broholm: Du har før givet opskriften på hvordan en c5 3.0 kan køre på win 2003 og sql2005, hvor kernen ellers normalt ville afvise p.g.a. MDAC komponenterne er "for ny", og hvor man ikke kan installere en ældre version af MDAC, p.g.a. OS versionen.
Det var en eller anden -z parameter til opstarten. Er det noget i samme stil med xal ? (Kernerne er vel stort set de samme :).
M.h.t. til selve konverteringen fra Native til SQL, er det så ikke *meget* kort fortalt: Oprettelse af XAL med SQLkerne. Oversættelse af al kode med SQLkerne. Oprettelse af en base på SQL. Opsætning så XAL kan "se/bruge" SQLbasen. Eksport af data fra native. Import af data i SQL-versionen.
Eller kan det gøres nemmere ?
Koden skal SQLtunes mange steder men det kan jeg selv finde ud af. Basen skal også tunes med tiden, men det har jeg folk til :).
-zzh26 men jeg vil anbefale folk at leve med advarslen. -zzh26 slår nemlig Fast-Forward cursors fra og det går ud over performance
Din rækkefølge af tingene er helt galt :-)
Der er ikke brug for at SQL tune XAL standard kode. Det er optimeret til SQL i forvejen. Er du sikker på at de folk du har ved, hvad de har med at gøre?
Jeg glemte selvfølgelig at sige at de har en meget tilpasset applikation, hvor det selvfølgelig er tilpasningerne jeg mener, når jeg skriver kodetuning :). Det kan vi selvfølgelig også bare gøre løbende, efterhånden, hvis/når vi oplever performanceproblemer.
Eksport af data fra native. Oprettelse af en base på SQL. Skift kernerne til SQL kerner. Opsætning så XAL kan "se/bruge" SQLbasen. Oversættelse af al kode med SQLkerne. Import af data i SQL-versionen.
Men jeg har sat mig ned som selvstændig konsulent indenfor C5/XAL på SQL server, så du må sige til, hvis du vil betale dig fra det :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.