Jeg har 2 domainer kørende på min server 2003/exchange 2003 Mit eget domain, som jeg bruger her internt og lokker outlook på via exchange opsætning.
jeg har ligeså mine forældres domain installeret. Deres mail vil jeg gerne have ud via outlook på Deres pc derhjemme. men jeg kan ikke få Outlook til at "æde" indstillinger - eller jeg ved nok blot ikke h<vd de korrekte indstillinger skal være. Jeg har startet POP3 op på serveren. Men skal den yderligere konfigureres ?? Og hvad skal man evt skriver i pop3 og smtp i outlook ?
pop3 og SMTP server adresseen er din server IP / host name (hvis det er for dine klienter på lan siden, er det via wan siden, skal det være din public ip, og du skal have forwardet port 25 (hvilket den bør være da i forvejejn da du ellers ikke kan modtage mail), og port 110 (POP3)
Internt på netværket er der ingen problemer. Der kan jeg sende og modtage mails, og der har jeg sat mine pcér / Outlook til at sync. via exchange opsætning. Men mine forælder har selvfølgelig outlook web access, men hvis jeg vil have sat deres outlook til at hente via pop3/smtp, men jeg ikke få sat kontoen på i Outlook så det virker (De bor på en anden adresse så det er extern) :)
POP3 servicen kører på serveren, men skal den sættes specielt på ?
Outlook (op imod en exchange) benytter ikke POP3, derfor skal du lige har aktiveret din POP3 service (jeg gør det normalt via services i kontrolpanel), og så skal du i din router /firewall have forwardet port 110 til din exchange servers ip (så den kan tilgåes udefra)
pop3 servicen skal normlat ikke konfigureres (det spiller bare), hvis dine klienter skal tilgå den udefra (kun mail) skal de benytte din offenlige IP ig indgående og udgående server, skal de også kunne bruge kalender osv. er det POP3 du skal bruge men imap, eller http://support.microsoft.com/kb/833401
Ja så er det jo jeg er ved at være derude hvor jeg ikke rigtig ved mere :)
Jeg har mit eget domain derpå, og dette bruger jeg via exchange. Mine forældre har et andet domain som øgså kører på server, og lige udmildbart hvis det ikke kræver for meget skal de jo kunne det hele i outlook, kalender, kontakter, og mail..
POP3 er startet, og intet er lavet om derpå. Men jeg ved ikke rigtig hvad der skjal sættes op i outlook. I indgående og udgående, har jeg prøvet flere ting, men jeg bruger deres domain. F.eks mail.domain.dk eller smtp.domain.dk. Men den vil ikke sende/modtage.. :(
mener du blot at jeg skal kunne skriver Serveres extern ip ?
Stadig nogle med på denne tråd ?? Jeg sidder nu hjemme ved de gl, og vil prøve ovennævnte for at se om jeg kan få opsat Deres Outlook 2003, så der kan hente mails fra min server, så de er fri for at bruge web-access.
Ved at indtaste min servers fast ip 80.164.xx.xx, ind i server til indgående post og server til udgående post, kommer jeg meget længere, men kommer dog til en fejl når den forsøger at sende en tast mail. Som om at den ikke kan finde Server til udgående mails. ALle andre testpunkter er ok.
Klip: POP3 er startet, og intet er lavet om derpå. Men jeg ved ikke rigtig hvad der skjal sættes op i outlook. I indgående og udgående, har jeg prøvet flere ting, men jeg bruger deres domain. F.eks mail.domain.dk eller smtp.domain.dk. Men den vil ikke sende/modtage.. :( Klip slut.
eni, det over så jeg, men hvis DNS´en ikke er sat rigtig op ved den jo heller ikke hvor mails skal hentes henne... Jeg ved godt at det ikke hjælper med at bruge den eksterne IP, hvis det da har være tastet rigtigt i hans forældres PC og porte i routeren...??? Kan self. også bare være TDC der problemer med.
I øvrigt skal bjorn bruge internet udbyderens smtp server da de sikkert er spærret for port 25 til andre smtp servers. Hvis bjorns forældre sider på en TDC linje skal outlooken have smtp.mail.dk som server til udg. post. Det ville da være en start at finde ud af om det ville få noget af det til at virke.
Nu fik jeg lige det sidste med, det er helt sikkert fordi at man kun kan bruge sin egen udbyders smtp server til at sende mails med.
Klip. Ved at indtaste min servers fast ip 80.164.xx.xx, ind i server til indgående post og server til udgående post, kommer jeg meget længere, men kommer dog til en fejl når den forsøger at sende en tast mail. Som om at den ikke kan finde Server til udgående mails. ALle andre testpunkter er ok. Klip slut. Og sikkert ekstern DNS der ikke er sat rigtig op. Vil meget gerne høre fra bjørn om hans DNS opsætning, eksternt.
Sorry, min Explore fukede lige op inden jeg fik det sidste med....
Nu fik jeg lige det sidste med, det er helt sikkert fordi at man kun kan bruge sin egen udbyders smtp server til at sende mails med at bjørn får fejl på afsendelsen af en test mail.
Klip. Ved at indtaste min servers fast ip 80.164.xx.xx, ind i server til indgående post og server til udgående post, kommer jeg meget længere, men kommer dog til en fejl når den forsøger at sende en tast mail. Som om at den ikke kan finde Server til udgående mails. ALle andre testpunkter er ok. Klip slut. Og sikkert ekstern DNS der ikke er sat rigtig op. Vil meget gerne høre fra bjørn om hans DNS opsætning, eksternt.
Her har jeg igen fået en masse god hjælp fra mr.d. Jeg har dog endnu ikke haft mulighed for at kunne testet dette hos mine forældre. Men jeg skriver igen så snart jeg har haft muligheden for det. Men jeg er ret sikekr på at det igen var den interns DNS som manglede, og så har jeg med sikkerhed brugte den forkerte SMTP indstilling hos mine forældre. De har Telia igennem arbejde, så det er noget med at der skal stå mail1.telia.dk :)
Jo jeg har prøvet, men har ikke kunne få det til at virker.. Lige nu roder jeg med at se om jeg kan finde ud af at installere SSL. Ved ikke om det kan være derfor det ikke virker ??
du har en a reccord der heder mail.domain.dk, den skulle kunne bruges... Du skal blot skrive mail.domain.dk hos dine forældre så skulle det gerne virke.
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 prøv den test (og se om port 110 er åben), er den det skal du hos dine forældre angive din offenlige IP som pop3 server adresse, du skal ikke bruge et DNS navn, men alene din IP.
Screem brille: Ja enig, Jeg forstår det som Bjørn skriver som at i outlook skal han opgive disse indstillenger. at hos hans forældre skal han opgive mail.domain.dk som pop3 server. Bjørn: Hvad vælger du hos dine forældre under opsætning af outlook??? vælger du exchange server eller pop3 i starten ad guiden?
Nej det skal man køre op mod exchange, mit forslag er at du laver en VPN tunnel fra dine forældre til dit netværk, det er det sikreste og relativt enkelt at sætte op, afh. af din router/firewall
:) Nej nej :) Forstår.Men det vil da helt klart være at foretrække at have en vpn tunnel :) Troede blot det var meget svært at sætte op. Det tager vel også noget båndbredde :)
Men troede blot man kunne oprettet exchange Hjemme fra dem af også : Så det hele let var sync :)
Ok. jeg checker lige om jeg kan finde noget via linksys. Men hvordan sætter man det op i Outlook,, post under kontrol panel ? ER det stadig pop3 man skal vælge ?
OK. Dvs at hvis jeg har en tunnel, kan jeg vælge exchange som jeg gør hjemme ? HI.. nu er der ved at gå et lys op for mig..
men for at sætte en tunnel op behøver jeg som sådant ikke at konfigurere noget hjemme på deres pc?? altså ud over Ip adresser under netværk connections under kontrol panel... ? :)
Du skal starte med at finde ud af om din router/firewall kan modtage VPN forbindelser. Derefter skal du på dine forældres PC køre guiden opkaldsforbindelser og der vælge VPN og sætte VPN typen som understyttes i din router/firewall
Hmm. Er det ikke kun i routeren den skal åbnes for ?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.