02. marts 2007 - 13:30Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Fejl i kode (visning af billede)
Hej med jer. Jeg har fået lavet denne kode af en webdesigner. ------ $files = makefilelist(IMAGES."reklame/",".|..", true, "files"); if(sizeof($files) > 0) { $show = rand(1, sizeof($files));
echo "<img src='images/reklame/".$show.".gif' />"; } ---- I mappen images/reklame/ ligger 7 gif filer, som hedder 1.gif, 2.gif osv. problemet er at så længe der er 7 filer i mappen så skifter den også til en 8.gif som jo så ikke kan vises på siden... Har jeg kun 6 filer i mappen, har den 7 billeder i rotation. Hvad kan fejlen være?
@jjmb Du starter med at få showsource til at lægge et svar, når han så har gjort det, kan du nede under indlæggende se en lille boks, hvor der står brugernavne på dem, som har givet et svar. Du vælger så det brugernavn, som skal have point og trykker på Accepter eller hvad den knap nu hedder :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.