Jeg har problemer med at formatere i Linux. jeg kan ikke logge på som administrator fordi jeg muligvis har glemt mit administrator logon. hvad skal jeg gøre for at formatere og partitionere floopydisken og indstallere Windows og Linux på to seperate partitioner?
Ps. er der nogen derude der ved hvor man kan finde diverse forskellige drivere til Linux(f.eks. til PCI-kort, printere og Tv-kort)
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Slettet bruger
03. marts 2007 - 08:01#1
Roder du ikke lidt rundt i begreberne, er du sikker på at du vil partitionere floppy èn, mener du ikke harddisken?
Jo, det er det.. var bare lidt træt da jeg skrev det..
Synes godt om
Slettet bruger
03. marts 2007 - 19:45#3
Ja men så skal du jo bare boote op på din XP-skive - slet alle partitioner - opret en passende partition ti XP - installer XP - herefter installer Linux på den "ikke allocerede" plads
argh, jeg glemte lige at skrive at min pc blev sendt til reperation, og de udskiftede hardiskene. så nu virker den :D
har lige glemt det her system så sig lige til hvis du ikke har fået pointene..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.