12. marts 2007 - 21:23Der er
15 kommentarer og 1 løsning
1 Gb ekstra ram
Hey derude.
Jeg har lige købt 2*512 Mb Kingston Ram, jeg havde i forevejen 2*512 Mb i min pc, også Kingston.
Problemet er bare at jeg lige har sat dem i, og den registrere ikke mere end 1024 Mb
Men dog reagere den med dette svar fra BIOS ;
Due to chipset limitation, this motherboard can only support maximum 2GB and 4 ranks memory. Plz refer to user manual for detail information. Press F1 to resume.
Bundkort navn : ASUS P5GPL
Ehm jeg har tjekket mit bundkort, kan godt tage i mod de ram, de er endda på en anbefalet liste i min bundkort manual. Jeg har lige opdateret BIOS firmware til den nyeste færdig version ude. Der er kun en BETA version som er nyere.
Mit bundkorts Ram slot er delt op i 2 og 2 pga dual channel. Som vist nedenunder
A1 A2 B1 B2
l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l
Og der sidder 4*512 Mb Kingston ram i alle. De gamle er Pc 2700 mens de nye er PC 3200. Men der står på SHG.dk hvor jeg har købt de nye at de sagtens kan køre Pc 2700. Computeren kan godt starte op men jeg har kun 1024 Mb RAM.
Håber at i har et svar til mig. Fordi jeg er på bar bund.
Nu har jeg prøvet at resette den, det hjalp intet. Hvis jeg sætter de nye i A1/B1 kan den godt starte.
Haverslev og plx, vil det sige at mit køb er forgæves? Vil det sige at jeg har 8 Rank? Vil det aldrig kunne lade sig gøre at få den op på de 2 Gb, med de ressourcer jeg har nu?
Det var da en kedelig nyhed... :P Jeg vil prøve at høre forhandleren om jeg evt kan få pengene tilbage. I tilfælde af at jeg ikke kan, vil i så ikke være søde at hjælpe mig med at finde et bundkort der kan tage 4*512 Mb Ram.
Yderligere Krav
P4-3GHZ 1 Sata HDD 1 IDE HDD 1 DVD-Brænder 1 PCI-Express grafikkort.
Og plx smid et svar så får du pointene. Mange tak for hjælpen
plx siden du ikke lægger et svar, vil jeg selv lukke spørgsmålet. Hvis du synes at det er uretfærdigt, må du lige skrive en kommentar, så kan vi altid finde ud af det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.