Avatar billede freddy04 Nybegynder
17. marts 2007 - 15:43 Der er 1 løsning

Thunderbird spørger hele tiden om default klient

Hej,
Jeg har lavet en nyinstallation af en computer, men hver gang jeg starter Thunderbird spørger den om jeg vil bruge den til standard mail applikation. Jeg klikker ja og sætter kryds i spørg ikke igen, men den kommer alligevel hele tiden hver gang jeg starter TB.
Hvad gør man?

Har: Vista Ultimate, Office 2003 og TB 1.5
Avatar billede freddy04 Nybegynder
17. marts 2007 - 21:30 #1
Nå, jeg fandt lige løsningen her:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=521834

Man skal køre som admin når man laver indstillingerne, der er en fejl som gør at Vista ikke automatisk kommer og spørger om godkendelse.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester