20. marts 2007 - 09:33Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
Min Bærbare har pixel-fejl. Eller!?
Hej Eksperter. min bærbare begyndte en dag at lave pixel fejl og de ser sådan her ud: http://video.google.com/videoplay?docid=4281711712381666327 det kan ikke være virus for jeg har prøvet uden harddisk. da det skete første gang lagde jeg mærke til at den først gjorde det når den brugte mere strøm (satte usb-nøgle til, brugte cd-drev o.s.v) kan det være strømmen? for da det skete var der to 'TUMPER' der faldt i ledningen. batteriet virker ikke og jeg havde derfor ikke sat det i. lignene pixel-fejl kom da jeg overclockede graffikkortet men jeg var ikke engang inde i windows da det skete og harddisken sad ikke i. min computer har:
Ati radeon mobiliti Pentium 4 prosessor med 2,0 ghz 256 mb ram (jeg ved godt det ikke er meget ram)
jeg ville blive super-glad da jeg ikke gider at bruge min gamle bærbar med 400mhz.
(jeg ville så meget ønske at jeg kunne spole tilbage i tiden og smadre dem der faldt i ledningen. hvis det er det)
det er ikke en pixel fejl, det ligner mere et defekt LCD panel /flexkabel. (LCD panelet kan udelukkes hvis fejlen også er på stikket til den eksterne monitot), ig så fald er det bundkort/grafikkort.
umiddelbart er jeg enig med S-B.. En pentium 4 i en bærbar er i forvejen meget varm og mobility gfx kort har bestemt ikke det store OC potentiale så der er en god chance for at noget er blevet ødelagt ved dit OC forsøg, hvis der er opstået problemer under OC som flimren på skærmen, hvide prikker mm så er gfx kortet blevet for varmt.. Hvor meget OC du gfx kortet med og hvordan gjorde du?
Screem brille>> det er noget med graffikkortet for jeg har prøvet at sætte det til en ekstern skærm.
drgonzo>> jeg tror ikke det er graffikkortet der er blevet for varmt for da jeg overclockede kom det med det samme, jeg gjorde det med programmet Ati tool. jeg overclockede fra Core:166mhz Memory:166mhz til core:201mhz memory:200mhz
jeg skal lige sige at da jeg overclockede kom lignenene pixel-fejl men når jeg genstartede så var de pist væk
og det sjove er at om morgenen den dag da der kom pixel fejl var der ingen pixel fejl. men eftermedagen hvor to 'tumper' havde faldet i leningen så kom der pixel fejl
S-B - nok fordi problemet ikke er løst, tag det nu roligt med din point jagt ikke..
At fejlene ikke er der om morgenen når du starter op, men senere på dagen når computeren er "varm" kan jo altså godt tyde på at gfx kortet bliver for varmt. Da du OC kan du sagtens have ødelagt noget der førtst registreres når der kommer lidt pres på gfx kortet og temp den stiger. Du har jo næsten OC med 25% og det er rigtig meget, specielt på et mobility kort og det at der i forvejen sidder en P4 i et lille bærbar kabinet gør den kun det mere følsom overfor varme.
Tror desværre den eneste måde du kan være sikker på, er ved at sende den til reperation, du kan jo altid få at vide hvad der er galt, hvad det vil koste at rep og så derefter tage stilling til om det er pengene værd
drgonzo>> det kan godt være at det er varme men da det skete første gang havde jeg ikke overclocket. og windows var ikke igang fordi at jeg testede noget i ms-dos
jeg har aldrig sagt du ikke har ret, jeg har faktisk skrevet at jeg giver dig ret. Jeg mener bare det kunne være spørger ønskede lidt uddybning, så du skulle måske lige slappe lidt af med din point besættelse, personligt er det mig ligemeget, jeg er her for at hjælpe ikke for at høste point på hver en linie jeg skriver og for at lære.
kan sagtens følge dig, men når man ahr repareret en del computere (adskillige tusinde), så er har man jo et lidt andet grundlag at basere sine udtalelser på. (og det er det at ens korrekte svar afvises der er irriterende), vil folk have noget uddybet er de vel i stand til at spørge ;)
så kunne man jo på en pæn og rolig måde spørge om der er brug for mere support. Du har jo rigtig meget forstand på computere og smider derfor et hurtigt svar som også er korrekt, men måske spørger ud fra dit første indlæg undrer sig over, hvad er forskellen på pixel fejl og hans fejl, hvad er et flexkabel, hvad kan være galt med bundkort/gfx kort og så til sidst er der intet forslag til en løsning som eks rep, skraldespand eller andet og set i det lys er det måske mere relevant at spørge om der er brug for mere i stedet for at blive irriteret over manglende point :) Bare min egen personlige observation, håber ikke du føler dig provokeret eller tilsvinet, for det er bestemt ikke meningen :)
jeg har kun uddybet hvad s-b i forvejen har sagt, så hvis du synes jeg skal have point, skulle du måske angive alternativ point fordeling og give s-b største delen af point da det jo oprindeligt var ham der kom med løsningen, men det er self dig der bestemmer :)
drgonzo, du kender mig godt nok tila t vide at jeg i 99% af de spørgsmål jeg deltager i fortsætter med at svare på spørgsmål selvom der er afgivet point (undtagen enkelte tråde hvor tråden er ødelagt af alt muligt uvedkommende snak)
Skulle vi dele lige over? Hvis jeg har fået for mange point, sig til, så ligger jeg nogen af dem til S-B
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.