Avatar billede brianb Nybegynder
09. april 2007 - 00:41 Der er 3 kommentarer

Programmering af småting

Hejsa derude.

Jeg har i lang tid leget med ASP, dette behersker jeg. Nu vil jeg gerne tage det næste step, jeg vil gerne fx. kunne lave et program som hentet data fra forskellige steder, fx. fra et websted, hvor jeg så kan hente information når jeg modtager et brev osv, hvilket sprog skal jeg programmere i, hvis jeg ønsker at begive mig ind i dette?

Giv gerne lidt eksemplet på hvad frem for noget andet og så fordele/ulemper
-
BrianB
Avatar billede danishmale Nybegynder
09. april 2007 - 11:38 #1
Kan laves i ASP, AJAX og PHP, dog vil jeg anbefale AJAX da dette vil give et "hakkefrit" billede.
Avatar billede brianb Nybegynder
09. april 2007 - 12:14 #2
Okay, jeg vil gerne lave det som et program, altså som en exe fil man kører og så kommer der noget frem, hvilken editor ville være et godt redskab?
Avatar billede danishmale Nybegynder
09. april 2007 - 12:50 #3
Okay, som EXE fil, der findes C++, Delphi, Visual Basic, bare for at nævne nogle. Da du har kendskab til ASP vil jeg foreslå VB (evt Microsoft Visual Studio).
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester