Avatar billede c-holst Novice
12. april 2007 - 13:16 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

bærbar MAX 6000

hej, skal hjælpe en bekendt med at finde en bærbar.
Den skal bruges til
office
internet
billeder
alm brug

Den skal ikke bruges til spil og andre tunge opgaver

gerne støjsvag og lang batteritid frem for højeste ydelse
Avatar billede c-holst Novice
12. april 2007 - 13:18 #1
glemte lige at de skal have min 512 mb og være vistaklar hvis det kan lade sig gøre
Avatar billede drgonzo Praktikant
12. april 2007 - 14:55 #2
max budget?
Avatar billede drgonzo Praktikant
12. april 2007 - 15:16 #3
øhh bonghjerne sorry.. så lige overskriften doh...

http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=332335 sådan en måske. 1gb ram, coreduo 1.86.. den har onboard som nok ikke er bedste venner med vista aero men det kan lade sig gøre. Vista medfølger.

http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=262327 lenovo, mindre specs men kendt for kvalitet. Bedre batt tid, lettere

Jeg er gået efter mine personlige preferencer for comz i den prisklasse. Man kan lige så godt affinde sig med onboard gfx hvis den ikke er til spil og gå efter CPU + ram der har den største indflydelse på hvor hurtig/behagelig den er til daglig brug. Bare min mening self :)
Avatar billede huset Praktikant
12. april 2007 - 15:51 #4
Gode forslag dr...
Avatar billede drgonzo Praktikant
12. april 2007 - 16:17 #5
skulle bare lige have hjernen i gear (c:
Avatar billede drgonzo Praktikant
12. april 2007 - 16:18 #6
HVAD huset... du er bare enig?????? ikke noget "men"??? Godt nok har jeg fødselsdag idag, men det her skræmmer mig lidt ;)
Avatar billede lzs Nybegynder
12. april 2007 - 18:09 #7
Jamen tillykke med fødselsdagen da :P
Og fine bærbare til prisen
Avatar billede huset Praktikant
12. april 2007 - 19:19 #8
Ahh Teløk mester ;)

Ja, jeg er enig i dine indlæg her.
Avatar billede drgonzo Praktikant
12. april 2007 - 20:38 #9
jo tak :)
Avatar billede drgonzo Praktikant
13. april 2007 - 11:15 #10
http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=360909 Hvis du vil gå en lille smule over prisen var sådan en her måske noget. Dual core cpu, 1gb ram, selvstændigt gfx kort og windows vista. En super allround PC til prisen. Kan klare alle opgaver incl spil. Til 6775.00kr tror jeg ikke du finder bedre.
Avatar billede c-holst Novice
19. april 2007 - 22:39 #11
smider du et svar drgonzo.

valget endte med maskinen fra fujitsu
Avatar billede drgonzo Praktikant
19. april 2007 - 23:00 #12
...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester