Mus og keyboard på zeptonotebook deaktiveret
Hej.Jeg forsøgte for nylig at få et ps/2 keyboard til at virke på en zeptolaptop, ved at bruge en ps/2 -> USB konverterings adaptor. Laptoppen kunne ikke rigtigt genkende keyboardet til at starte med. Computeren kunne godt finde en ukendt USB enhed, men ikke andet. Jeg forsøgte at afhjælpe dette ved at installere lidt af hvert forskellige standard drivere til USB keyboards. Ingen af dem virkede rigtigt.
Resultat var dog, at keyboardet og touchpad musen på laptoppen stoppede med at virke. Ligenu siger computeren bare at der et ukendt keyboard, vil slet ikke kendes ved musen, og kender ikke noget til keyboard driverne.
Nogle der kender noget til dette problem, eller hvordan man afhjælper sådan noget skidt? Findes der måske en eller anden zepto "back to default" cd eller noget?
