Avatar billede sascha Nybegynder
26. maj 2007 - 14:23 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Windows Defender vs Ad-Aware

Wd medfølger jo med vista, men er ad-aware free edition ikke lige så god ?
Avatar billede mtj111 Novice
26. maj 2007 - 14:34 #1
Fordelen ved Windows Defender er jo at den overvåger systemet, og fanger spywaren efterhånden som den kommer ind.
Ad-aware finder jo kun spyware når du skanner computeren.
Avatar billede sascha Nybegynder
26. maj 2007 - 14:37 #2
hvor effektiv er wd ?
Avatar billede mtj111 Novice
26. maj 2007 - 14:45 #3
Jeg vil sige at du skal køre både Windows Defender og Ad-aware.

Windows Defender styrke er dens systemovervågning, men den skanner ikke (efter hvad jeg har læst) registreringsdatabasen. Ad-aware derimod skanner registreringsdatabasen, og den er måske også en smule bedre til at fjerne spyware.

Windows Defender er OK til at finde og fjerne spyware. Der findes bedre, og der findes værre programmer på markedet, men Windows Defender er et af de eneste produkter på markedet pt. som overvåger systemet i real-time. Det giver den et lille forspring.
Avatar billede gratis Nybegynder
26. maj 2007 - 16:05 #4
>>> Windows Defender er et af de eneste produkter på markedet pt. som overvåger systemet i real-time <<< passer ikke helt, SUPERAntiSpyware gør osse i den profesionelle udgave, http://www.superantispyware.com/superantispywarefreevspro.html
Avatar billede mtj111 Novice
26. maj 2007 - 16:22 #5
oh... undskyld... jeg mente et af de eneste *gratis* produkter som overvåger systemet

:-)
Avatar billede gratis Nybegynder
26. maj 2007 - 18:02 #6
alt iorden, var også ment venligt fra min side :o)
Avatar billede nellem Nybegynder
26. maj 2007 - 22:47 #7
Jeg har fået min computer med Vista leveret med fri 3 mdr. licens BullGuard v.7.0 (og selvfølgelige WD)
Har tidligere på XP kørt med Ad-aware og PC-doctor.

Hvad er Jeres erfaringer med BullGuard? - er lidt i tvivl om det er programmet jeg skal forsætte med.
Avatar billede tal Nybegynder
28. maj 2007 - 16:14 #8
BullGuard er for så vidt udemærket og jeg brugte det selv mens jeg kørte XP. Droppde BG da de ved en fejl fik slettet al min back-up jeg havde lagt ud på deres on line drev!
Kører nu Avast. Fremragende program! Gratis!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester