Avatar billede alex15 Nybegynder
13. juni 2007 - 17:07 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

Hjemmeside som eksperten.dk

Hej Eksperter

Står og vil gerne i gang med at lave min nummer 2 hjemmeside.. Min første hjemmeside var www.classiccarrental.dk, som kom til at fungere som jeg havde forestillet mig det.. Men kan godt se at hvis man vil lave en hjemmeside, som skal være mere avanvecert, kræver det at man gør det i et andet sprog end html (i hvert fald den opfattelse jeg har fået)

Derfor lyder mit sprøgsmål på følgende:

Hvilket kode sprog ville være bedst og programere i, hvis man gerne vil lave en hjemmeside, med:

Login mulighed
Web shop
Kalender
Nyhedsdatabase
Billede fremvisning
osv.

Kræver det at man skriver i flere forskellige sprog? eller hvad kræver det? Hvor skal jeg starte henne?

- Alex
Avatar billede nbj1 Praktikant
13. juni 2007 - 17:19 #1
ja og nej men en good start er php
Avatar billede alex15 Nybegynder
13. juni 2007 - 17:30 #2
Ja okay, kan du give nogle eksempler på hjemmesider der er lavet i php?

Kræver det MEGET forståelse, eller er det nogenlunde og gå til.. Tog mig ca. 2-3 måned og lave den der classiccarrental.dk.. Men det var også min første hjememside nogensinde, og der er også lidt css inde i den..
Avatar billede nbj1 Praktikant
13. juni 2007 - 17:45 #3
pt er min server nede og ved at geninstallere min server på en linux så.. pt kan jeg ikke vise dig noget herfra men der findes 1000 vis af sidder lavet i php eller sammen flettet med andre script som java html perl så det er bare at kikke rundt men med php kan du lave hvad du spørger om.
Avatar billede nbj1 Praktikant
13. juni 2007 - 17:47 #4
og om det er svært er jo relativ fra person til person
Avatar billede soes Nybegynder
13. juni 2007 - 18:33 #5
Der er et utal af sprog at vælge imellem, men det afhænger også lidt af dit ambitions niveau.

Af de traditionelle script sprog er der naturligvis asp og php. Der er rigtig mange steder hvor du kan få din side hostet, og til en relativ lav pris. (Mod at man selv tager backup mv.)

Ellers kan du også overveje asp.net der er en objekt orienteret udviklings platform. Ved at vælge asp.net kan man holde sin kode adskilt fra selve præsentationen. Man får som standard mulighed for templates (MasterPage) så man kun skal ændre sit design et sted for at det træder i kræft på hele sitet.

Hvis du er frisk kan du også give dig i kast med et sprog som Ruby On Rails (ROR). Det er en platform jeg har set på men ikke rigtigt fundet tiden til at komme igang med. Det ser pt. ud til ikke at være nemt at få det hostet, med mindre at man køber en komplet server hosting, hvilket godt kan koste lidt.

Generelt vil jeg mene at hvis du har store tanker om den kommende side, og kunne forestille dig at den bliver kompleks så vil jeg nok mene at asp.net er sagen. Hvis den bliver mindre kompleks så vil jeg mene at man kan stort set det samme i både asp og php.
Avatar billede bulgroz Nybegynder
13. juni 2007 - 20:00 #6
Du kan også kigge på DotNetNuke... (se DotNetNuke.com). Modulopbygget og du behøver  ikke at kode overhovedet ved mindre at du har specifikke ønsker. Og er det tilfældet så kan du f.eks. vælge at kode i C# (og der er udemærkede bøger på markedet som gennemgår dette). Dine ovenstående ønsker ligger i standard løsningen som helt gratis kan downloades, og får du lyst til mere, så er det blot at søge på nettet...
Avatar billede alex15 Nybegynder
14. juni 2007 - 00:21 #7
Hmm ja okay.. det lyder jo ikke helt dårligt kan man sige.. snakkede også lige med en ven, som har lavet lidt af hvert, og en del i php..

Så nu har jeg været nede og købe sådan en php /starter bog ;o) Så prøver jeg lige og se hvordan det går, om jeg syens det er helt umuligt.. men tak for hjælpen ind til videre.. Hvis jeg kommer igang med den hjemmeside, skal der nok komme en MASSE sprøgsmål undervejs ;o)

hehe.. Lav lige nogle svar tak..!
Avatar billede bulgroz Nybegynder
14. juni 2007 - 15:24 #8
Jeg behøver ingen points, men vil dog lige pointere, at det smarte ved DNN (DotNetNuke) er at du kan komme igang med din hjemmeside med det samme. Der er sågar installation fra web! Hvordan det ser ud styres udelukende fra Templates, som enten er gratis, kan købes for få penge eller laves selv hvis man ønsker, så det kan ikke være nemmere.
Jeg har selv flere sites som kører DNN, og indtil videre har det ikke været nødvendigt at kode (selvom jeg drømmer om at få lidt fritid til at gøre det i).
Bemærk at moduler som Nyheder, Forum, Blogs og billed gallerier allerede er en del af de gratis moduler som frit kan installeres. I øvrigt er DNN open source, så har man en kreativ sjæl og helt specifikke ønsker så er der ingen hindringer.
Avatar billede bauerdata Nybegynder
15. juni 2007 - 11:52 #9
Avatar billede roenving Novice
15. juni 2007 - 16:11 #10
Eksperten.dk er lavet i php ...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester