14. juni 2007 - 08:31Der er
9 kommentarer og 4 løsninger
hvad skal man vælge asp eller php
Hej alle I eksperter. For jer er dette spørgsmål sikkert dumt...
Jeg vil gerne begynde at lærer at programmere, men ved ikke om det ene sprog er bedre end det andet. ASP/PHP
Hvilke fordele/ulemper er der ved det enkelte sprog?
Fravælger man evt muligheder ved at bruge APS i stedet for PHP -MySQL, Java, XML m.m ?
Er det ene sprog nemmere at lære end det andet eller?
Har set at der er mange Open Source programmer til PHP, hvorfor er der ikke så mange til ASP? og hvad med når en webside hackes er det så mest PHP eller ASP (mener de ligger på forskellige servere, eller ?) Og hvad med arbejde er der brug for flest der kan det ene sprog mere end det andet?
Håber der er nogle der gider besvare mig spørgsmål. TAK
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
ASP er ret knyttet til Windows miljoet mens PHP er mere platforms uafhaengig.
Mange web hoteller understoetter kun en af dem og hvsi det ogsaa er tilfaeldet for dig saa har du valgt via valg af web hotel.
Jeg er faktisk enig med swiatecki i at du ikke boer vaelge ASP, da MS har erstattet den teknologi med ASP.NET.
Men du skal vaere klar over at ASP.NET ikke er ligesom ASP og PHP - der vil vaere meget mere du skal laeres - specielt hvis du ikke har en IT uddannelse.
Da PHP i seg selv er open source er der stor tradition for at diverse PHP loesninger ogsaa er open source. ASP derimod har aldrig haft den samme open source opbakning.
Der er kommet betydleigt mere open source til ASP.NET - i et eller andet omfang inspireret af PHP.
Web hoteller med ASP.NET er ofte lidt dyrere end PHP web hoteller.
Vaer opmaerksom paa at PHP er utroligt nemt at gaa igang med, men det er ikke helt det samme som at det er nemt at skrive *god* PHP kode.
Jeg har valgt at hengive mig PHP, jeg fordeler point til bauerdata, swiatecki og mig selv ;) LUKKET
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.