Avatar billede Rune Sommer Mester
17. juni 2007 - 20:57 Der er 1 løsning

kopiere læse-beskyttet fil til andet drev

Jeg har lige formået at tage backup af min partition med partimage. Dejligt.
Nu vil jeg så forsøge at kopiere disse backupfiler over på min anden computer via FTP (GFTP), men jeg har ikke læserettigheder over disse backup-filer.
Jeg forsøgte så at kopiere dem via Linux' stifinder over på en lokal NTFS-partition for derfra at kopiere dem over på min anden computer. Men jeg har stadig ikke læse-rettigheder til filerne, så jeg kan heller ikke kopiere dem derfra.

Jeg har så lige via sudo og terminalen kopieret dem over på den lokale NTFS-partition, men det er ikke optimalt.

Det jeg søger er, at få lov til at læse filerne så jeg kan overføre dem via FTP til min anden computer / server.

Hvordan gør jeg dette?
Avatar billede Rune Sommer Mester
08. oktober 2008 - 12:36 #1
Man kan vel blot ændre egenskaberne for filerne ved chmod eller ch...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester