20. juni 2007 - 13:01Der er
9 kommentarer og 1 løsning
1680 x 1050 på Radeon X1650 PRO
Hej
Har et lille problem med en maskine, som køre med Windows 2000. Grafik kortet er ATI Radeon X1650 PRO. Jeg kan ikke få den til at vise opløsning på 1680 x 1050 som ViewSonic VX2235wm skærmen skal køre med.
Driverne jeg kunne finde på nettet var kun til Windows XP. Men på CDen der er med var der nogle til 2000. Men de vil ikke vise den opløsning.
Kan man gøre noget? Maskinen bliver ominstalleret til Windows XP, engang indenfor den nærmeste fremtid, det håber jeg kan løse det. Men spørg fordi det meget gerne skulle komme til at virke før også.
silbidor Har prøvet ATI Omega Catalyst 6.7 v3.8.273 (2000/XP) der fra, efter det kunne jeg vælge 1680 x 1050 som opløsning, men det viste det helt mærkeligt på skærmen.
Du skal finde den opløsning der ser rigtig ud,det kan være en helt anden end 1680x1050.Hvis du bruger fladskærm skal den muligvis stå til 60 hertz i egenskaber for skærm.
ViewSonic VX2235wm er en fladskærm, og den er lavet til 1680x1050.
Med mærkeligt mente jeg at den lavet billedet for bredt, det halve af Start knappen manglede fx. Og samtidig lavede den ikke billedet højt nok, der var en sort kant på 2-3 cm i bund og top.
Lukker pga. ferie, får tidligst kigge mere på det efter ferien, gen opretter så evt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.