Avatar billede sobo Nybegynder
30. juni 2007 - 18:24 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Intel 300Mbit trådløst netkort

Jeg har netop købt en bærbar med indbygget "Intel Pro 4965 AGN trådløst 54/300 Mbit netkort".

Hvilken trådløs router (300 Mbit) "spiller" virkelig godt sammen med ovenstående netkort?
Avatar billede johnstigers Seniormester
30. juni 2007 - 20:52 #1
Ikke nogen specielt.
Wlan er en standard som alle skal overholde.
Avatar billede sobo Nybegynder
30. juni 2007 - 21:22 #2
OK....jeg vælger således bare en god router, som opfylder den nye n-standard?
Avatar billede johnstigers Seniormester
30. juni 2007 - 21:29 #3
Jep.
Avatar billede Helbo-DK Juniormester
12. februar 2009 - 12:00 #4
Hmm... Lige en reminder... "N" er endnu ikke en standard, og derfor er der ikke noget som producenterne skal overholde. Det kan sagtens være at dit netkort understøtter Draft-N og din router gør det, men det er ikke sikkert at de kan arbejde sammen, da producenterne ikke er enige om, hvordan N-"standarden" skal være. Dermed sagt at du ikke kan være sikker på at få fuld udnyttelse af dit netkort og de 300mbit/sek. Det er bl.a. derfor der står DRAFT-N på mange af pakkerne man køber i butikkerne.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester