Avatar billede it-interesseret Nybegynder
15. juli 2007 - 20:17 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Dvaleknappen på de nye IBM / Lenovo bærbarer?

Hej alle

Jeg har købt en ny IBM / Lenovo bærbar med Vista på - preinstalleret.

På mange måder ligner bærbaren de ældre modeller, men når det handler om at få den ud af dvaletilstanden, så har de ændret deres knapper. Førhen var det F7, som skulle anvendes. Det er det ikke længere og jeg har prøvet mig frem, hvad det ellers kan være uden held.

Men bliver nødt til at trykke på power-knappen, som desværre slukker computeren på den hårde måde og så starter Vista op med et forslag om at starte i fejlsikret tilstand. Ergo er der ingen dvale-funktion i powerknappen (eller de andre knapper som jeg har forsøgt, herunder F7 som virker på de ældre modeller). Er det noget med at man nu skal holde FN-knappen nede og klikke på nogle andre knapper??

Noget som kender den nye dvaleknap?

Nu har jeg smidt spørgsmålet i Vista-kategorien - der er godt nok vista installeret på den. Desværre findes der ikke en bærbar-kategori, i så fald havde jeg valgt den.
Avatar billede corleonedk Nybegynder
16. juli 2007 - 00:13 #1
Normalt er FN funktionerne vist med en lille tegning på de forskelige taster,om der lige er en dvale skal jeg ikke kunne sige..Men det vil nok være i form af et halvmåne tegn.Nu min ikke en IBM men min sidder på F1..
Avatar billede corleonedk Nybegynder
16. juli 2007 - 00:19 #2
Fandt et billede af en Lenovo og der var FN tasten F4,så mon ikke det er det på din også.
Avatar billede juleulven Nybegynder
17. juli 2007 - 21:57 #3
på Lenovo holder man normalt Fn knappen nede, så tænder den fra dvale.
som Corleonedk skriver er Fn+F4 den funktion der normalt sætter maskine I dvale og ikke den funktion der "vækker" den.

når det så er sagt, er lenovo's kompabilitet med vista ikke helt god endnu ... hvis jeg var dig, ville jeg fjerne dvaletilstanden og afvente patches og programopdateringer.

ellers ring til Lenovo up-and-running support og snak med dem.
men jeg har samme problem på en R52, TP60 & en Lenovo 3000
Avatar billede corleonedk Nybegynder
18. juli 2007 - 03:05 #4
juleulven har fuldstændig ret,det var mig der ikke læste ordenligt.Du afviser bare mig it..
Avatar billede it-interesseret Nybegynder
18. juli 2007 - 10:39 #5
Takker :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester