Avatar billede majbom Novice
20. juli 2007 - 09:14 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

problemer med at gemme på server i office

hej experter

Jeg har et problem hér

Vi har en 2003 Server, som alle klienter logger ind på, og får derved tildelt et fællesdrev og et privat drev, så langt så godt.

når klienterne skal gemme en deres arbejde fra excel eller word på serveren, virker det nogle gange, ofte kommer der en fejl om at den ikke kan gemme, da filen er i brug. Hvis de åbner en fil der ligger på serveren, ændrer den og vil gemme dét, får også den fejl.
Jeg har prøvet at gemme en fil, åbne den, ændre den og gemme igen, med både paint og notepad, det virker fint...

nogle der har en ide om hvorfor vi har dette problem?

på forhånd tak
Avatar billede morten_leth Nybegynder
20. juli 2007 - 13:03 #1
Den nemmeste måde at løse det her problem på er nok ved at tjekke om den ikke rent faktisk bliver brugt (hvilket jeg nok må indrømme at min erfaring siger at det gør den rent faktisk...)

Måden du tjekker det på er ved at logge ind på jeres 2003 server når de har problemet, højreklik på denne computer vælg administrer, herinde klikker du på shares, og på åbne filer, og finder den fil de har problemer med... hvis der er flere der har filen åben vil du have det problem du beskriver der, så kan du bede den anden gut som har den åben om lige at lukke den og de kan nu gemme.

Jeg vil skyde på det vil løse dit problem, hvis der ikke er nogen andre der har filen åben så må jeg nok indrømme så jeg blank.
Avatar billede majbom Novice
20. juli 2007 - 13:15 #2
det skulle undre mig meget om der er en der åbner en fil der ligger på et mappet drev hvor kun jeg har adgang, og når den så samtidig hedder noget helt tilfældigt som "sdnvfsd" som jeg gemmer, retter og gemmer 2 sekunder efter...
Avatar billede morten_leth Nybegynder
20. juli 2007 - 13:19 #3
Ja det kan du så godt have ret i... måske det kunne være relateret til dit Antivirus filter ? det er nok må jeg indrømme det eneste jeg lige umiddelbart kan komme i tanke om kunne være problemet.
Avatar billede majbom Novice
20. juli 2007 - 14:09 #4
hmm, jeg har leget lidt med det, og efter at have åbnet word, skrevet lidt og gemt det som en ny fil, uden problemer og stadig med dokumentet åbent, kigger jeg under Open Files som du sagde, og der ser det sådan her ud:
www.splazz.dk/files/open_files.JPG

min bruger hedder "morten"... jeg synes ikke det giver meningat der er 2 åbne?
Avatar billede morten_leth Nybegynder
20. juli 2007 - 14:25 #5
Ehm, nej ikke lige.

Uden tvivl er det det der er dit problem.... Men hvorfor det lige opstår det kan jeg sgu ikke lige forklare.

Evt. kan du prøve at slå den ene ihjel for at konstatere om det er korrekt at det virkelig er det der er galt..

Men jeg kan ikke lige komme med nogen forklaring for hvorfor det lige sker.
Avatar billede majbom Novice
20. juli 2007 - 14:51 #6
okay, jeg har så efter at have fået meddelelsen om at den er i brug, lige ledes prøvet at kigge i "Open Files" og så er der lige pludselig INTET med mit navn på eller filens navn for den sags skyld.

det ændrer sig hele tiden, alt efter hvordan jeg prøver at gemme osv...
Avatar billede majbom Novice
31. juli 2007 - 11:29 #7
nå, jeg fandt ud af at det var vores antivirusprogram, bitdefender, så der havde du faktisk helt ret morten_leth :)

smider du et svar?
Avatar billede morten_leth Nybegynder
31. juli 2007 - 12:27 #8
hehe ja det gør jeg da.. :D det var jo ikke ligefrem en åbenlys fejl men det var da godt du fik det løst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester