Avatar billede smackers Nybegynder
25. juli 2007 - 17:56 Der er 1 løsning

Afvis ny remote desktop hvis kontoen allerede er aktiv

Hvordan kan jeg sætte Win2003 Terminal Server op til at afvise nye remote dekstop-forbindelser til en konto, hvis kontoen allerede er aktiv?

Eksempel: Bruger1 arbejder via RDesktop på serveren med kontoen "1Licens" og må ikke afbrydes. Bruger2 forsøger at forbinde med kontoen "1Licens" men bliver afvist da kontoen er aktiv... Bruger2 må vente til Bruger1 har logget af.


Mvh smackers
Avatar billede smackers Nybegynder
09. august 2007 - 13:19 #1
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester