09. august 2007 - 12:50Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
kan man bruge dust ref photo i Photoshop?
Jeg har taget en serie fotografier, der viser sig alle at have støv på. Jeg mistænker at det er inde i kamera/linse støvet sidder. Da jeg kender den funktion, at man med et Nikon d70s (det kamera jeg benytter) kan tage et "dust ref photo" og herefter skulle kunne "mixe" positiv og negativ mod hinanden, efterlyder jeg nu vejledning i netop det. Efer at have talt med Nikons support, forstår jeg at Nikon sælger noget software der gør denne proces, men jeg må lige høre om photoshop kan det samme. Nogen der ved det?
Eller, hvis man ikke kan. Er der så nogen, der kan give et eller andet genialt tip til hvordan man undgår at sidde med hvert enkelt foto og retouchere?
... her tænker jeg ikke på at bruge "actions", da der er stor forskel forskel på hvert enkelt billede (om der er hvid baggrund eller objekt på 'støvstederne').
Hvis det skal blive ordentligt, så er du nødt til at fjerne støvmærker manuelt med brug af cloningsstembel, udtværingsværktøj og andre teknikker. Aktioner og andre automatiske ting bliver kun gode hvis der er tale om konsistent støv, dvs stør pletter der sidder samme sted på alle photos.l
... det er jo selveste bufferzone.. Og, du må jo være en kapacitet med alle de points. Dine svar kunne måske være brugbare, og mon ikek de er det. Men jeg forstår desværre ikke. Lige som jeg håber at; nu kommer "the beef", så forstår jeg sim pelthen ikke hvad der står. Se fx på din anbafaling under Mendel Leisk , Mar 01, 2003; 11:19 p.m.: "4. Add noise, 2.5 for tri-x, 2.0 for provia100, tmax100 and the like ".. fuldstændig hægtet af, desværre :o( Hvordan var det jeg fandt den plug in? Hvordan bruger man den? Ad scrach lyder som at det tilføjer skrammer og ikek omvendt, eller mente han at jeg skulel bruge mit ejet dust foto?? - jeg er ked af at være så besværlig, men findes der noget mere enkelt man kan gå til, eller skal jeg hæve points og bede om en mere udførlig forklaring? ... eller ville det tage for lang tid?
Måske kunne jeg bare spørge: Hvis man nu bruger action til at fjerne de støvkorn, der tilsyneladende ligger på samme steder i alle fotos. Er der så et trick til hvordan man kan bære sig ad, givet er at støvkornet ind imellem ligger på hvid baggrund, men andre gange ligger på det foto bgraferede objekt. Normalt vil de to eksempler jo kræve helt forskellig behandling. Det lyder allerede utilfredsstillende..
Du sætter selvfølgelig fingeren lige ned i problemet. Der er ingen intilligens i en aktion, hvilket betyder at aktionen ikke kan afgøre om handlingen har mening i det enkelte tilfælde.
Du kan bøde på den manglende intilligens ved at fjerne støv pletterne med mange små ændringer i stedet for f.eks. et stort clonings stempel, men du risikerer at det ikke bliver godt der hvor billederne afviger meget fra det billede aktionen oprindeligt var lavet til.
Et alternativ kunne være at gennemgå fotos og opdele dem i grupper efter hvor støv pletter sidder på samme type baggrund og så lave et antal aktions. Det bliver dog aldrigt helt godt, og jeg vil derfor råde til følgende
- først og fremmest få fjernet støvet fra kameraet så du ikke ødelægger flere billeder - herefter gennemgår du de billeder du har taget og fjerner støv på de forhåbentlig få billeder der er så gode at du vil bruge dem. - overvej at lave aktionen og se hvordan den behandler resten og lev derefter med den lidt dårligere kvalitet af pletfjerningen
- ja, du har ret, jeg må få fjernet støvet. Desværre er der bare 14 dages ventetid på det lige pt.
Jeg er også helt med på at man ikke umiddelbart kunne bruge actions, som jeg også skriver øverst i min første kommentar, men jeg udelukkede bare ikke at det måske fandtes en ny og intelligent plugin, der kunne tage et forbehold.
Jeg har forsøgt med kloning og det går nogenlunde, men det er tidskrævende, og det ville jeg gerne undgå.
Som noget nyt har jeg for få minutter siden taget nogle fotos i raw (i stedet for max jpg.). Af en eller anden grund går det desværre helt galt. Der ligger nærmest en hinde af orange fnuller hen over det ellers nogenlunde strømlinede foto. Objektet er en sølvfarvet metalkæde med hvidbaggrund. Jeg ville nemlig gerne med dine anvisninger ind og redigere i et raw-billede, men som du kan forstå kan jeg slet ikek få øje på fidusen. (Måske jeg skulle skrive et nyt spørgsmål om det?)
Billeder du skal bruge tin noget rigtig seriøst bør du altid optage i RAW format, da det er det format der indeholder flest informationer og da det er det format som kameraet behandler mindst.
For at få et godt resultat kræver det dog at dit billedbehandlingsprogram selv har en RAW konverter indbygget. Denne vil normalt virke bedre end kameraets da den dels arbejder i et mindre støjfyldt miljø og da det er lettere at opdaterer f.eks. photoshop (det gør den selv hver gang du logger på) end det er at indlæse ny firmware i dit kamera. Når du tager i jpg, så er billedet dels konverteret fra RAW og så er det også kompirmeret selvom du køre på størst kvalitet.
Du bør hurtigst muligt få det kamera til eftersyn
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.