14. august 2007 - 09:58Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Check på hvilken række
Jeg har et Excelark med 50 rækker af statiske data i kolonne A->H. I kolonne I skal jeg kun have én række der indeholder et "X", som indikere at denne række ønsker man at "gøre noget ved". Derudover har jeg en CmdButton der skal aktivere en process der flytter data fra Excelarket til et andet dokument, og det er der sådan styr på. Hvordan chekker jeg på det første kriterie?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg har bare lavet en generel søgefunktion der søger igennem hele kolonnen og finder det første x. Mit problem er dog at når jeg nu har fundet dette felt (lad os sige at det hedder I36) så skal jeg bruge smide de data der ligger i de to celler til venstre for, ned i to variabler. Jeg kan ikke rigtigt få værdierne frem... :(
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.