Avatar billede nicklasb Nybegynder
16. august 2007 - 17:23 Der er 1 løsning

Bloker maskine på lokal-netværket

Hej,

Jeg har opsat nogle servere på mit lokal-netværk. Det jeg skal teste på serverne, er en applikation, der skal reagere som en form for proxy.
Jeg vil derfor gerne sikre mig, at jeg fra min lokale maskine, ingen adgang har til enkelte IP-adresser på mit lokalnetværk. Herved kan jeg let teste, om min maskine rent faktisk "snakker" direkte med de enkelte servere, eller om trafikken som ønsket alt sammen går igennem proxy- maskinen.

Jeg har forsøgt i min hosts-fil at tilføje en form for "omvendt" post, hvor jeg lader alt data til en IP-adresse gå til localhost;
localhost      192.168.1.101
men det ser ikke ud til at virke.

Så, hvordan blokerer jeg alt trafik til en IP-adresse på lokalnetværket?
Avatar billede nicklasb Nybegynder
22. august 2007 - 11:25 #1
Lukker igen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester