Avatar billede madssch Nybegynder
24. august 2007 - 12:10 Der er 1 løsning

Schedule task med System Account

Hej Eksperter,

Jeg har en FTP server kørende. Når jeg installerer den, kan jeg vælge, om der skal installeres en service, så programmet starter sammen med 2003 serveren. Problemet med dette er, at jeg skal stoppe servicen, hvis jeg skal oprette en ny bruger og efterfølgende starte den igen. Ellers bliver den nye bruger ikke registreret.

Jeg tænkte derfor, at jeg ville droppe servicen og i stedet oprette en task, til at starte selve programmet. Så kan jeg nemlig lave ændringer "real-time".

Jeg har oprettet task'en og sat "Run as" til admin-kontoen. Desværre startes programmet så først, når der logges på admin-kontoen. Jeg vil gerne, at den starter, så snart serveren f.eks. har rebooted.

Jeg forsøgte derfor at køre den som NT AUTHORITY\SYSTEM, men der får jeg fejlkoden for "Access denied".

Kan dette slet ikke lade sig gøre - eller skal jeg sætte nogle rettigheder først?

Jeg håber, at nogen kan hjælpe.

Tak.
Avatar billede madssch Nybegynder
28. august 2007 - 19:56 #1
Endnu en gang ingen hjælp fra Eksperten.

Lukket.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester