31. august 2007 - 23:00Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Jeg får fejl hvis jeg vil gemme
Jeg har lige fået en ny bærbar, som havde Windows Vista med fra starten af, jeg har bare et problem og det er at jeg bruger et program, hvor man skal sidde og redigere nogle almindelige filer i notesblok, men så når man vil gemme filer siger den bare:
Filen C:\Program Files\EasyPHP 2.0b1\www\ma\index.php kan ikke oprettes.
Kontroller, at stien og filnavnet er korrekt.
Er der fejl eller hvordan sætter man det til sådan at man kan. For jeg kan heller ikke redigere filer i andre programmapper og hvis man ikke kan det i Vista, så er det ikke så meget ved at have.
Jeg kan sagtens gemme filen hvis den ligger på skrivebordet eller i dokumenter :S ..
Udover denne fejl er Vista ellers et godt styresystem ..
Håber en ved hvad fejlen skyldes og vil hjælpe :) ..
Det ser ud til at være noget beskyttelse der driller i tilladser under Egenskaber > Sikkerhed. Jeg er administrator, men kan ikke få lov til at ændre det?
Ja, jeg slog det der brugerkontokontrol fra, men sker der egentlig noget ved at have slået det fra ..
Det andet er jo dårligt, at man ikke engang kan ændre filerne eller få tilladelse til det selvom man er administrator. Microsoft har lavet et produkt, som er næsten er umuligt at styre, selvom man er administrator :S ..
Der sker ikke meget ved at have UAC slået fra.Men hvis du gerne vil have den slået til,skal du gå ind og overtage ejerskab af mappen der drille dig.Så skulle UAC gerne acceptere det.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.