Avatar billede jesperbaldur Nybegynder
12. september 2007 - 13:32 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Fildeling med pssword i XP

Jeg har 3 maskiner. På 2 af dem er windows XP pro og den sidste er der windows XP home. På den ene af windows XP pro maskinerne har jeg delt en mappe, fjernet at Alle skal have adgang til den og tilføjet en bruger: user1 med et password til at have fuld kontrol over delingen.

Fra den anden windows XP pro har jeg deaktiveret "Enkel fildeling" og jeg får dermed mulighed for at indtaste et password og brugernavn når der forsøges at få adgang til den delte mappe.

Men fra windows XP home maskinen derimod, har jeg ikke umiddelbart mulighed for at deaktivere "Enkel fildeling" og når jeg prøver at tilgå den delte mappe, får jeg bare en besked om at der ikke er adgang til mappen. Jeg får altså ikke mulighed for at taste et brugernavn og password ind.
Er der en mulighed for at jeg kan få adgang til den delte mappe fra min windows XP home computer?
Avatar billede vejmand Juniormester
12. september 2007 - 13:39 #1
Måske sådan, jeg er ikke sikker: http://support.microsoft.com/kb/308421/da
Avatar billede Jensen DK Novice
12. september 2007 - 13:46 #2
Hvad med dine åbne uafsluttede spørgsmål?
Avatar billede vejmand Juniormester
11. januar 2008 - 05:29 #3
Kan spørgsmålet lukkes?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester