sfc /scannow - jeps det var det, men den gør intet.. min maskine har været meget alternativ hele sidste uge, men nu fik jeg lige slukket den og nu kan outlook, deamon eller word ikke starte ..
så måtte det jo være tid til restore, men den løste ikke noget da den kun havde restore 3 dage tilbage.. bummer!!!
Men hvorfor starter sfc /scannow så ikke, kan det være noget der er disabled
sfc /scannow er jo ikke en restore af windows, men af nogle windows filer. En restore er som hcma foreslåren repair: asgotbo "Repair"
Boot op med Windows CD. Ved valget mellem at trykke på "R" for for at gå i konsollen, og at "Trykkke på Enter" for installation, trykkes der på "Enter". Ved installationen vil Windows fortælle, at der allerede er et styresystem installeret, og man bliver spurgt, om man vil forsøge, at reparere, eller om man vil foretage en nyinstallation. Denne gang skal man så vælge "R" for reparation. Windows vil så installere et nyt styresystem, uden at slette de eksisterende data.
Hvis den Windows CD man benytter kræver nøgle, så hav den parat. Hvis man foretager en "Repair"for at bruge Windows på et nyt bundkort, skal man huske, når Windows starter op, at installere den CD, som fulgte med bundkortet, og som indeholder alle bundkorts driverne. Hvis det er et helt andet bundkort, dvs. med et andet chipset, skal man ikke forsøge at starte windows, men bare boote op på winCDén.
Da den Windows som bliver installeret er ny, har den ingen opdateringer. D.vs. Man er nød til at tage en tur rundt om Microsoft, for at hente dem alle igen.
Under "Repair" som jo er en "ny" installation, bør man tage sin internet forbindelse fra.
Synes godt om
Slettet bruger
15. september 2007 - 21:54#5
Prøv at afslutte nogle af alle dine åbne spørgsmål, så vil alting sikkert køre meget lettere for dig
duno >> du har 19 åbne spørgsmål.Kan se at du for lang tid siden har bedt om nogle svar. Hvis du ingen svar har fået eller der ikke er nogle tilfredsstilinge løsninger, vil jeg sydes det er en ide selv at lægge svar og så tage dine point tilbage (men skriv lige hvorfor, så vi ikke bliver sure :o) )
Lad være med at lægge spørgsmål på Eksperten, når du ikke gider følge op:(
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.