Avatar billede weidick Nybegynder
16. september 2007 - 13:33 Der er 14 kommentarer

Hviken Vista skal jeg vælge

Hej.
Jeg køber en pc med quad 6600 intel og skal bruge den til internet, tekst, regneark og spil til sønnen på 7 år bl.a. Biler.
Hvad for en Vista skal jeg vælge ???
Jeg har selv tænkt på Home premium 32 eller 64 bit.
Hilsen Henning.
Avatar billede Slater Ekspert
16. september 2007 - 13:48 #1
Home premium 32 bit, vil være mit svar, uden tøven.
Der er ingen grund til at vælge en større udgave, og Home Basic mangler lige et par ting, som gør den lille prisforskel op til Premium det værd.

Problemet med 64-bit udgaven er, at meget hardware ikke har drivere til det, og man kan slet ikke bruge drivere, som ikke er digitalt signeret. Stort set alle "normale" brugere bør holde sig langt fra 64-bit Windows-versioner et godt stykke tid endnu.
Avatar billede johnstigers Seniormester
16. september 2007 - 14:13 #2
Enig.
Avatar billede weidick Nybegynder
16. september 2007 - 14:29 #3
Ok det var rigtig fint at høre da jeg ikke er den store haj.
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2007 - 14:52 #4
er du nu helt sikker på at dit valg skal være vista.

jeg har et asus m2n-e bundkort der endnu ikke har fået en bios der kan køre f.eks drev kryptering som der er i vista ultimate.

jeg har både vista 32 bit og 64 bit version. jeg er gået tilbage til win xp fordi jeg blev dødtræt af vista sikkerheden der er død irriterende. den spørger hele tiden i ultimate må jeg det vil du det og det gider jeg  ikke. det kan  slås fra men men hvor er sikkerheden så henne.

det her er bare ment som et lille tanke eksperiment. fordi jeg har prøvet de forskellige versioner af xp og vista skal jeg nu telefonisk registrere mig microsoft. det står ingen steder hvor mange gange jeg vil og kan installere min styresystemer. tag jer lidt sammen microsoft.

mit valg til  dig er WIN XP.
Avatar billede johnstigers Seniormester
16. september 2007 - 15:00 #5
"jeg er gået tilbage til win xp fordi jeg blev dødtræt af vista sikkerheden der er død irriterende. den spørger hele tiden i ultimate må jeg det vil du det og det gider jeg  ikke. det kan  slås fra men men hvor er sikkerheden så henne."

hmmmm.... Så går du tilbage til XP der ikke har denne sikkerhed? Ja det giver logik :D
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2007 - 17:57 #6
nu er det jo mig der bestemmer hvad der skal  stå i mine råd.

når jeg roder med min pc er det min logik og ikke en eller anden tilfældig bedrevidende der bestemmer det.

jeg var ikke vidende om at der var ordstyrer på sitet men det er måske sådan i dag.
Avatar billede tjens Nybegynder
16. september 2007 - 18:39 #7
Jeg har netop installeret Vista 64 Home Premium på en Q6600 på et Gigabyte P35-DS4 bundkort.
Jeg har ventet efter råd som første svar, men med en Q6600 i dyret syntes jeg at tiden var inde til 64-bit.

Og jeg er ikke blevet skuffet: Alt har installeret uden problemer. Windows Update har foreslået hardware-drivere automatisk, og CS og CS:S kører unden det mindste knas. Netværks printer og TV-Kort kører også.

Nu mangler jeg bare opgaver, som kan få en Q6600 til at bestille noget:
HL2 Lostcoast Video Stress i et vindue samtidig med SuperPI samtidig med VLC-player der afspiller HD-video fra et TrueCrypt-drev kunne ikke få CPU-forbruget up på 50%

Kan anbefale Vista 64Bit: Det er modent nu.
Avatar billede johnstigers Seniormester
16. september 2007 - 19:18 #8
treatmenice - undskyld, men læs hvad jeg skriver - endda med en smiley bagefter.
Du er da lidt nærtagende over en lille påtalelse over en kommentar der ikke giver logik - beklager da ....
Avatar billede hcma Novice
16. september 2007 - 23:38 #9
john_stigers kom da med en pæn og yderst venlig kommentar til en ulogisk følgeslutning og vil nok også gerne behandles pænt (selv om han ikke lægger op til det)  :o))
Avatar billede hcma Novice
16. september 2007 - 23:41 #10
Hvis jeg skulle vælge idag, ville jeg vælge Vista Home Premium 32 bits til det brug din søn har behov for.
hvis det derimod drejer som om meget tunge programmer (grafik og videoredigering) vil jeg vælge Vista Ultima 64 bits, og så sørge for at få så mange ram i som muligt.
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2007 - 11:09 #11
det var heller ikke sådan ment john stigers
så godt ord igen!!!!!!!!!!

mit indlæg var sådan set kun for at han - spørgeren - kunne spørge sig selv om det var vista han skulle bruge når nu xp kører ret godt.

jeg kender godt win 2000 og alle dens finurligheder og det er sådan set det de bruger i vista. men win 2000 er ikke ret god til spil og det er win xp. jeg syntes der er mange ting i xp der er godt - der er selvfølgelig også ting der mangler men hvis man ikke er så god til pc er vista og alle dens sikkerheds tiltag måske en  stor mundfuld. (irreterende med dens sikkerheds tiltag på drev c )

fejlen i win xp  er at den "sander til" bliver langsom og ustabil og må af og til geninstalleres.

jeg tror men ved det ikke at microsoft ikke satser så meget på vista men på det nye styresystem jeg læste skulle kommme i 2008

vista er stadig for mig a pain in my ass. asus laver i skrivende tid stadig ikke drivere til mit bundkort - hvorfor. det er et fantastisk godt kort med en fed onboard lyd.

asrock var ude med bios opdat. til deres kort 1 måned efter vista udkom - er asus ikke med i asrock.
Avatar billede weidick Nybegynder
17. september 2007 - 19:29 #12
Tak for alle svar jeg har valgt 32 bit da vores brug af de 64 nok er begrænset.
Super med alle de råd.
Tak.
Hilsen Henning.
Avatar billede johnstigers Seniormester
17. september 2007 - 20:18 #13
treatmenice - så står det vist lige ;) ;)

weidick mangler du svar for at lukke og fra hvem?
Avatar billede Slettet bruger
21. februar 2009 - 09:41 #14
skal den tråd ikke snart afsluttes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester