Avatar billede mikmakmuk Nybegynder
05. oktober 2007 - 20:19 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Undgå at logonvinduet bliver vist automatisk

Hej Eksperter,

Jeg har en XP homeedition maskine hvor jeg ikke ønsker at logonvinduet bliver vist automatisk når jeg booter. Jeg troede jeg kunne gå ind under kontrolpanel --> brugerkonti og styre dette, men der er ikke et avanceret faneblad. Hvad kan jeg så gøre
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. oktober 2007 - 20:21 #1
Avatar billede fedora Nybegynder
05. oktober 2007 - 20:21 #2
Det her skulle være det du leder efter

http://www.mvps.org/marksxp/WindowsXP/welskip.php
Avatar billede thesheriff Nybegynder
05. oktober 2007 - 20:23 #3
Og så lige for Hendes Majestæt:

http://hcma.dk/tips41to50.htm#no48
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. oktober 2007 - 22:02 #4
3 kommentarer - samme løsning :)
Avatar billede thesheriff Nybegynder
05. oktober 2007 - 22:17 #5
Så MÅ det virke :)
Avatar billede fedora Nybegynder
05. oktober 2007 - 22:32 #6
Ja, men John du var lidt hurtigere + dit link er lidt mere tydligt. Det samme for dig thesherif. Men ja :)
Avatar billede Slettet bruger
21. oktober 2007 - 07:20 #7
jeg ved godt spm. er lukket, men jeg fik da nogen hjertebanken, da jeg forsøgte mig.
Hvad der mentes med at "afmarkere" fattede jeg ikke i første omgang, så jeg fjernede da fluebenene (af-bryde, af-vikle, af-synge, avavav.... Med det resultat at jeg sad med en fuldstændig frisk hd uden andet end papirkurv og en tom dokumentmappe.  Heldigvis kunne jeg da gentage processen og indsætte i stedet for fjerne flueben. Hooold da op. Ordenes betydning ændrer sig. Mvh HansJ
Avatar billede johnstigers Seniormester
21. oktober 2007 - 13:27 #8
Ja afmarkere er uheldigt ordvalg i denne sammenhæng :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester