Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 01:29 Der er 15 kommentarer

\windows\system32\config\system mangler eller er beskadiget.

Min søn har leget med computeren i dag, og nu er der noget helt galt: Computeren kan ikke længere loade Windows, men skriver blot \windows\system32\config\system mangler eller er beskadiget.
Man kan så forsøge at reparere filen via installations-cd'en og genoprettelsesprotokollen.

Jeg har allerede forsøgt følgende:

1. været i fejlsikret tilstand hvor jeg har valgt sidst kendte system der virkede eller noget i den retning - duede ikke. Jeg får samme meding som omtalt i 4 første linier

2. at smide min XP cd i drevet og boote op på den, men der sker ikke det sædvanlige, hvor man normalt i første skærmbillede får et "Velkommen til Installation", hvor jeg kan vælge "R" for at reparere. I stedet "larmer" det fra drevet og jeg ender i samme skærmbillede, som i sin helhed lyder således:

"Windows kunne ikke starte, fordi denne fil er beskadiget eller mangler.
\windows\system32\config\system

Du kan forsøge at reparere denne fil ved at starte Windows installation ved hjælp af installations cd-rom.

Vælg ’r’ i det første skærmbillede for at reparere."

3. Jeg har genstartet computren, og der står "Boot from CD" - men der sker fortsat ikke en flyvende fis - ud over at jeg får samme trælse meddelelse...

4. Hvorfor kan jeg ikke komme ind på min installations CD-rom???

Please - hjælp mig :-)))

Sidder der en natteravn, som kan svare mig.

På forhånd tak.
Avatar billede off-line Nybegynder
15. oktober 2007 - 01:57 #1
1: Boot op på XP CD'en
2: Vælg "R" Repair på det første billede
3: Log in på den defekte XP partion, i de fleste tilfælde "C:\Windows"
4: Skriv nu kommandoen: COPY C:\WINDOWS\REPAIR\SYSTEM C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG
5: Genstart computeren
6: Vuptiii XP starter op igen
Avatar billede off-line Nybegynder
15. oktober 2007 - 01:58 #2
Ps. Det er noget jeg har skrevet af fra eksperten.
Avatar billede off-line Nybegynder
15. oktober 2007 - 02:07 #3
Kan ikke lade være at spørge. Jeg forstår, at dit CD/DVD drev står som 1.ste boot.
Godt nok, men husker du at trykke på en tast, når der står boot fra CD?
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:13 #4
Tak for svar

Jeg har brugt enter-tasten, mellemrum-tasten, "Y-tasten" og mange andre taster, når linien "Boot from CD:" er fremkommet - jeg ender konstant i det samme skærmbillede...

Hvad er det,jeg mon gør forkert?
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:16 #5
Og som tidligere larmer det fra CD-drevet - men jeg ender fortsat op i det samme skærmbillede. (Jeg går snart amok ;.))
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:34 #6
OK - jeg er da bare en galning... Var ved at gå amok, da min kære mand spørger, om det nu er Windows XP jeg har i drevet (hold op altså - her jeg det meste af aftenen og natten haft min Microsoft Office Small Business Edition i CD-drevet. Så jeg tror vist, at det er i orden at håne mig nu...)

Ellers kan jeg oplyse, at jeg nu minituøst følger asgotbos anvisninger
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:47 #7
Ok er nu kommet ind på CDén Windows Installation og der indlæses en masse filer.
Jeg vælger "R" i første skærmbillede og kommer så til genoprettelseskonsollen, hvor jeg læser "1: C\WINDOWS Hvilken Windows-installation vil du logge på (tryk på Enter for at annullere)?" Jeg skriver 1 og trykker på enter

Nu står der: "C\WINDOWS> og jeg skriver lige ved siden af kommandoen "COPY C:\WINDOWS\REPAIR\SYSTEM C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG og trykker på enter

Jeg får et spørgsmål: Skal system overskrives? (Ja/Nej/Alle) Hvad svarer jeg her?
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:50 #8
Det må vel være et ja... så det gør jeg lige... Så fik jeg at vide, at der er en fil, som er blevet kopieret :-) og så går jeg håbefuldt videre til punkt 5 og genstarter computeren
Avatar billede bliddal Nybegynder
15. oktober 2007 - 09:58 #9
Fantastisk - så er hun kørende igen - der er da bare 30 point til min søde ven Asgotbo, selv om jeg ikke helt ved, hvordan det fungerer i praksis.

Tusind tak for hjælpen, og undskyld mine galningehandlinger i relation til den CD-rom. Nu ved jeg, hvor jeg skal henvende mig næste gang, og så kan jeg jo blot håbe på, at andre kan lære af denne tråd fremover.

TAK (P.S. Det er ikke for at være uhøflig, at jeg ikke svarer på denne tråd førend måsked søndag igen, da vi nu skal på efterårsferie resten af ugen - min tålmodige familie venter på mig og computerløsningen :-)))
Avatar billede off-line Nybegynder
15. oktober 2007 - 12:56 #10
Nå det var da godt, hun kører igen, som du siger:)
Men det må have været en sur oplevelse med Office.
God ferie:)
Avatar billede hcma Novice
15. oktober 2007 - 13:08 #11
og den fulde vejledning ligger her:
http://www.hcma.dk/tips11to20.htm#no19  :o))
Avatar billede off-line Nybegynder
15. oktober 2007 - 13:25 #12
Ja ok hcma, det var altså din opskrift jeg formidlede. Havde desværre ikke fået
dit navn med da jeg kopierede den. Så jeg får point og du får æren:)

blidal - hcma har en meget omfattende hjemmeside med gode råd, den bør du kende:)
http://www.hcma.dk/
Avatar billede hcma Novice
15. oktober 2007 - 13:34 #13
helt i orden - siden er der for at blive brugt
Avatar billede off-line Nybegynder
18. november 2007 - 23:06 #14
Kommet tilbage fra ferie?
Avatar billede off-line Nybegynder
06. december 2007 - 23:21 #15
Lad være med at lægge spørgsmål på Eksperten, når du ikke gider følge op:(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester