10. juni 2001 - 14:06Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Navn på iframe.
Jeg åbner en side i en Iframe og ønsker fra et script inde på denne side at få navnet og sørelsen på den iframe der er åbnet. jeg tror jeg skal bruge window.parent.name eller noget i den stil men det returnere ikke noget. Højest sansyneligt fordi det er selve det kaldende dokument jeg har fat i og ikke kun iframen. Hjælp søges.
<SCRIPT> alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].id) //eller name kommer an på hvilken en du bruger alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].style.height) alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].style.width) </SCRIPT>
Hvis du ikke specifikt har sat height og width på din iframe gør du som olebole foreslog bare lidt modificeret <SCRIPT> alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].id) //eller name kommer an på hvilken en du bruger alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].offsetHeight) alert(top.document.all[\'Navnpådiniframe\'].offsetWidth) </SCRIPT>
hookups >> Med mindre, det specifikt er understreget, at tingene kun skal virke i IE, bør der altid kodes X-browser...! Din kode er ikke engang IE5 kode (selvom den vil kunne forstå det)...det er forældet IE4 kode, der aldrig har været i nærheden af nogen international standard. Og ja, man kunne bruge masser af metoder - undtagen din. Den forudsætter nemlig, at man kender iframe\'ens navn (id) for at kunne finde iframe\'ens navn (id)...!?!?! :o) /mvh
I kan ikke have meget at lave eftersom du har tid til at sidde her hele dagen og skrive =)
så hvis du ikke har noget at lave kan du jo heller ikke skrive kode....hehe......men nu gider jeg ikke diskuterer det mere.......vi kan jo blive ved med at snakke om det her forever
Jaja...\'snakke\', men kan du også sige noget? Har man ikke pære, må man ævle...hvilket ikke mindst gælder, når man pludrer og snakker uden indsigt. *ROTFL* Du snakker som du skriver \'kode\' - med ringe indsigt...! /mvh
Og hvad angår kode så kan det være du kan hjælpe mig med det her eller kan jeres web hjerner ikke rumme andre sprog end php,vb eller javascript ?
Jeg kan hjælpe så meget som at sige at den optimerer en funktion i djgpp ...altså en extension til djgpp compilerens egen funktion.. du kan jo selv prøve at finde ud af hvilken =)
Nå så alle større web firmaer står i samme situation så kan jeg da meddele overstående aktie geni at et firma som valtech ligger 3-4 gange højere end i gør
Jeg er lidt i tvivl omkring dit motiv til at skrive den kode...? Hvis du gerne vil vide, hvad der står, har du jo mulighed for at stille et spørgsmål og få det besvaret mod at afgive nogle points. Under alle omstændigheder burde man vel kunne udlede af mine kommentarer, at jeg finder det upassende at bevæge sig ud, hvor kompetencerne ikke kan bære - og at jeg derfor naturligvis ikke har i sinde at prøve at gætte. Dette script er - ligesom detaljerne om den Centralsibiriske grønplettede savannekanins parringsleg - ikke noget, der hører ind under det område jeg arbejder med.
Hvis problemet er, at du har vrøvl med dit ego og absolut MÅ vise, der - uagtet den tvivl du har sået - vitterligt ER noget, du har forstand på - jamen, så må jeg vel sige, som det åbenbart forventes af mig: \"Stoooooooooor dreng...!\" - og så håbe på, din psyke får det bedre.
Det glæder mig at høre, du er enig i, at \"Alle større, børsnoterede webbureauer står i nogenlunde samme situation.\"...! At Valtech ligger 3-4 gange højere end os er jo et glimrende eksempel. Når man ligger der, har man middel-svære økonomiske problemer...ligesom os (omend en anelse mindre) - og de andre :o) Hvis du ser på, hvilke internationale priser og udmærkelser de to firmaer har modtaget indenfor de sidste par år, vil du se, at min påstand om, at vi ikke har de store problemer med vores produkter, er korrekt.
Sidst - og lad dette blive min sidste replik i dette spørgsmål: Jeg er absolut ikke et \'aktie geni\' - og for den sags skyld heller ikke et \'atiegeni\'. Du tager seriøst fejl, når du opfatter enhver, der ved mere end dig selv, som et geni. Der er tydeligvis et ekshorbitant spring mellem dit og et genis vidensniveau...! /mvh
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.