Avatar billede martinsorensen Nybegynder
29. oktober 2007 - 16:42 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Windows vil kun virke i vga mode.

Hej.

Jeg har et problem med når jeg starter min computer, så genstarter den ligesåsnart at den er startet op med windows. Starter jeg den i vga mode er der ingen problmer. Jeg er kommet frem til, hvis computeren kun køre 640x480 i 8 bit farver(og i normal mode) så virker den perfekt. Jeg har prøvet at skifte graffikkort ud med et andet, men det er ikke problemet. Kan det være skærmen? Hvis jeg skifter til 800x600 så genstarter den ligesåsnart jeg har sagt ok til disse indstillinger. Computeren er helt reinstalleret med windows xp.  ingen andre programmer eller lign er installeret. Kan det være en fejl på bundkortet?

Håber i kan hjælpe

Mvh

Martin
Avatar billede haverslev Novice
29. oktober 2007 - 16:50 #1
Gjorde det også INDEN de formaterede ?
Har du geninstalleret chipset driver (bundkort) osv. efter du har geninstalleret XP ?
Tillige skal du lave en opdatering af de drivere efterfølgende.
Hvis det er en bærebar pc, så gå på producentens hjemmeside og opdatere den.
Avatar billede peet-49 Novice
29. oktober 2007 - 16:51 #2
Det er enten grafikkortet eller driver til det, det er galt med.
Avatar billede martinsorensen Nybegynder
29. oktober 2007 - 16:52 #3
Den gjorde det også før ja. Men det er en computer jeg har fået, og det windows som lå på den gjorde det. Så jeg geninstallerede, og jeg har nu fundet ud af at det er noget med video håndteringen. Jeg har ikke installeret andet end windows på den. Da jeg regner med den selv finder ud af resten. Men kan det være driverne til bundkortet der ikke virker?
Avatar billede haverslev Novice
29. oktober 2007 - 17:00 #4
Når man nynstaller f.eks XP, så sletter man også div. drivere til bundkortet
og det er chipset driveren der er "vigtigst" for at få tingene snakker korrekt sammen på bundkortet.
Herefter kan du så installere grafikkort, lydkort og netværksdrivere efterfølgende
Herefter opdatere man de drivere der f.eks er installeret via bundkort cd`en, idet de helt sikker er forældede og der højstsansynligt er kommet opdaterede driver.
Det gælder f.eks grafikkort.
Avatar billede haverslev Novice
20. marts 2008 - 20:44 #5
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester